AYIPLI HİZMET

• Değerli meslekdaşlarım;
    İlgilinin birisi Bir noterlikte yaptığı araç satış işlemi ve peşine yaptığı fesihname ile alakalı olarak;Noter hakkında "ayıplı hizmet" verdiği gerekçesi ile,Noteri,Türkiye Noterler Birliği Başkanlğına şikayet etmiş; şikayet ile ilgili olarakta T.C.Sarıyer Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığınca yapılan muhakeme sonucunda alınan 09/03/2010 tarihli karar ile noterin bu iki işlemden de 20 + 20 olmak üzere toplam 40 Tl. ücret alacağı yerine Satıştan 35,40 Tl.Fesihnameden 226,18 TL. aldığı gerekçesi ile 221,58 Tl.nin iadesine karar vermiştir.Yani araç satışları ile ilgili olarak ne tür işlem yapılırsa yapılsın alacağımız ücret KDV.hariç tüm masraflar içinde 20 TL. olması gerekirmiş.Şikayet dilekçesi ve karar elimde.....

• Cabir ağabey;
    Bilmiyorum ama bu araç satışlarını Noterlerden almalarının daha iyi olacağı kanaati uyanmaya başladı bende çün ki; gittikçe ayağımıza dolanmaya başladı. Saygılar...

• cabir abi;

bakalım Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'nın aldığı karara TNB nasıl yaklaşacak ve ne gibi tedbirler alacak aksi durumda tüm araç satışlarının alım-satım, rehin, fesih vs bir çok işlemde içinden çıkılmaz bir hal alırki -temenni bile etmiyorum-

ilk aklıma gelen " YANDI KETEN HELVA :)

selam ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Muharrem bey;Bakın ne güzel anında görüş beyan ettiniz."tartışmaya açık"Sözkonusu karar alınmadan Türkiye Noterler Birliğine Şikayet dilekçesi gönderilmiş hani camiayı aydınlatıcı bilgi,yoksa kaplumbağa sırtındamı gelecek? :) :) :)Teşekkürler,selamlar.

• Gelirleri azaldı ya (TNB) herşeyi kaplumbağanın sırtına yüklemeye başladılar, arkadaşlar kararı sitede yayınlasanız olmaz mı?

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Bu araç satışlarını değil 20 TL.ya, 5 TL.ya çekseler bile yine biz noterler olarak vatantaşa yaranamayız. Geçenler gerek tarfik gerekse vergi dairesi değişen bir satışta 47.50 TL. tuttuğunda vatandaş " bizleri kazıklıyorsunuz yazıklar olsun sizlere" diye hakaret ederek gitti. Bunun için bizler ne yapsak yaranamayız.
    Saygılarımla .

• Arkadaşlar Vezne Proğramamızda Araç feshine girildiğinde bence 226 tl. doğru olup tnb nin genelgesi olmadan satışa havi fesihler harçlı olması gerekir diye düşünüyorum.Yalnız böyle omaz da diyemem gelecek yazı ve genelden sonra doğru ortaya çıkacak sanırım.

• Kararın hiç bir bağlayıcılığı olmadığı gibi allah aşkına daha neyin peşindeler.

Çokta ciddiye almaya lüzum yok.
    Bildiğimiz yolda devam.

• Vatandaş, devletten istemekte haklı. Devletten ister, devlette bakar duruma canı isterse verir.

Devletten istemenin yolu bu değil bence, o halde birazda ayıplı vatandaştan, görev ve sorumluluğu ayıplı yapmaktan bahsetmek lazım değilmi ? 8)

İyi tarafını görmeye çalışıyorumda, hukuk dağarcımız epey gelişmiş (!). 8)

Saygılar.

• tüketici heyetininde maşallahı varmış hani,
    verdikleri kararın tamamını görmedim ama (görmeyede gerek yok)
    20+20'yi neye göre hesaplamışlar, noterlik harç, ücret, vs. hesaplamalarını neye göre yapmışlar. herhangi bir kurum veya kişiden bilirkişi raporu istemişlermi.
    verdikleri bu karar şahsi görüşüm bizi (beni) bağlamaz ama, vardikleri bu karara da şaşırmamak elde değil,
    Sayın TNB'nin bu karar karşısındaki tavrı, tutumu ne olacak çok merak ediyorum.
    hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

• Mali Danışmanlık 60-6769

Ankara, 30.03.2010
    Özü: 5942 sayılı kanun gereğince araçların satışlarında uyulacak prensipler hk.
    G E N E L G E
    ( 9 )

..................NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ..................NOTERLİĞİNE

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yazılan 07.01.2010 günlü ve Mali Danışmanlık 5-238 sayılı yazımıza cevap olarak verilen 23.03.2010 günlü ve 24412 sayılı görüşlerinin Yönetim Kurulumuzun 30.03.2010 günlü toplantısında değerlendirilmesi sonucunda;
    ..............
    10- 1998/3 sayılı Birliğimiz Genelgesi dayanağı olan Gelir İdaresi Başkanlığı görüşüne göre, alıcı adına tescil işleminden önce dahi olsa, kati oto satış işleminin feshine dair işlemin fesih olarak değil, yeni bir alım satım işlemi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, bu fesih işleminden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,
    gerektiği düşünülmektedir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

BAŞKAN
    Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Selamlar;

Bence TNB bahsettiğiniz kadar yavaş değildir,

İligili yazının ilk satırlarını dikkatli bir şekilde incelerseniz hak verirsiniz...

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yazılan 07.01.2010 günlü ve Mali Danışmanlık 5-238 sayılı yazımıza cevap olarak verilen 23.03.2010 günlü ve 24412 sayılı görüşlerinin Yönetim Kurulumuzun 30.03.2010 günlü toplantısında değerlendirilmesi sonucunda;

Saygılarımla...

Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler söylemek ( yapmak ) lazım. -Mevlana

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen kemalgencler ().