KURA ÇEKİLİŞİ

• ARKADAŞLAR DÜN TÜLİHSİZ BİR OLAY YAŞADIM.. TOKİ'ye ait 426 adet kura çekilişinin Y tipi olan dairelerinde kura için kesilen kağıtlardan dairelerin ikisine yanlışlıkla Y1 blok kat 6 no: 13 numara yazmışım..... diğeri Y1 Blok kat 6 no:14 olması gerekirken 13 yazmışım... aynı numaraları çeken daire sahipleri sorun olmadığını, benim 14 diğerinin 13 olabilir diye aralarında anlaştılar. bende üyelere itiraznız olup olmadğını sordum itirazınız varsa çekilişi iptal edip başka bir gün yeni bir çekiliş yapılması gerektiğini söyledim fakat kimse itiraz etmedi.. bende bu şekil tutanağı hazırlayıp onayladım.. fakat birgün sonra zemin kat çeken üyelerden birisi sen bu çekilişi iptal etmen gerekirdi diye bugün noterliğe geldi çakilişi yaptıran vakıfa iptal için dilekçede bulundum dedi.. sende vakıfa ipali gerektiğini söylemen gerekir dedi vakıf tekrar Y tipi Konutların kura çekilişini tekrarlamazsa mahkemeye iptali için başvuruda bulunucam dedi... mahmede dava açılırsa benim için her hangi bir cezai bir durum söz konusu olurmu veya nasıl bir yol izlemem gerekir. çok dikkatli olmam gerekirdi biluyorum ama hata bizlere mahsus .... bu defa üyeler ikna edilirde yeni bir çekiliş yapılır daha önce iyi daire çeken kişiler zemin çekerse bu sefer onlar itiraz ederse ne olur.. zemin daire çeken kişi bu yanlışlığın ortaya çıkmasından kurasını çekti ve onda itirazda bulunmadı ve çektiği dairenin karşısına imzasınıda aldım... çok zorluklar yaşarmıyım sayın meslektaşlarımın görüşünü bekliyorum...

• Öncelikle geçmiş olsun. Keşke çekiliş esnasında ,"bizim itirazımız yok böyle olsun" demeleri sizi kesmeseydi ve tüm hak sahiplerinin imzaladığı ilave bir kabul tutanağı daire nüshasına koysaydınız. En azından şimdi çekiliş üye ve kurulunun imzası bulunan bir tutanağI o günkü tarihiyle alabilirsiniz.İtiraz eden adama da yuh olsun. İki dairede kat 6, yani birbirlerinden pek farklı değil, Toki yöneticilerini devreye sokun bence. Çünkü Toki yöneticileride muhtemelen sizinle aynı fikirdedir ve onların vatandaşı iknası ve bu farazi iddiasından vazgeçirmesi daha kolaydır. Mahkemelik bile olsanız bir meta yada hak kaybına sebep olmadığınız için uyarı cezası alırsınız diye düşünüyorum. Kolaylıklar diliyorum.

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• ARKADAŞLAR VATANDAŞA GÜVEN OLMAZ. HERKES KENDİ ÇIKARINA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ DAVRANIYOR,KURA ÇEKİLİŞLERİ ASLINDA ÇOK RİSKLİ Bİ İŞ UMARIM KÖTÜ BİŞEY ÇIKMAZ.

• diğeri Y1 Blok kat 6 no:14 olması gerekirken 13 yazmışım...
    aynı numaraları çeken daire sahipleri sorun olmadığını,
    benim 14 diğerinin 13 olabilir diye aralarında anlaştılar.
    bende üyelere itiraznız olup olmadğını sordum itirazınız varsa çekilişi iptal edip başka bir gün yeni bir çekiliş yapılması gerektiğini söyledim fakat kimse itiraz etmedi..
    bende bu şekil tutanağı hazırlayıp onayladım...

öncelikle geçmiş olsun,,,
    kimse çekiliş anında itiraz etmemiş ise tutanağa çekiliş sonrası daireleri değiştiren isteklilerin ve diğer isteklilerin imzalarını almış iseniz kura çekilişi geçerlidir.
    zemini çeken arkadaş kötü niyetlidir.Kendisi zemin daireyi çektiği için isteksiz olabilir,ancak.Mahkemeye gitse bile neticenin değişeceğini zannetmiyorum.Cezai durum gerektirecek bir şeyde gözükmüyor.Tekrar geçmiş olsun.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• :) :) :)Amin amin de....."be kardeşim sanane itiraz ederseniz kura bozulur" gibi laf etmek birde zemin katlardan çekenlerin hazır bulunduğu bir ortamda!!!!Maddi bir hatadır olmuş hiç dillendirmeden gerek 13 ve gerekse 14 nolu daire sahipleri ile birlikte toki yetkililerinin de bilgileri dahilinde çözebilirdiniz.Böylesi durumlarda başkalarına ipucu vermenin hiç bir anlamı yok.........Bu kura çekili şartlar ne olursa olsun bozulmaz hatanın kaynağı belli....Ama bu tip işlemlerde azami dikkati göstermek lazım zira en ufak ihmalden dolayı telafisi mümkün olmayacak maddi ve manevi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.Geçmiş olsun...

• Arkadaşım çok geçmiş olsun,
    Biz noter personeli değil ama iş sahibi, ilgililer arasında gerçekten çok kötü niyet taşıyanlar var.
    Bizlerin yaşayacağı stresi, üzüntüyü düşünmeden sadece kendi çıkarları için çok kötü niyetli davranabiliyorlar, ama Allah doğrunun yanında hiç bir şey çıkmaz inşallah, siz içinizi ferah tutun arkadaşım tekrar çok geçmiş olsun

• ARKADAŞLAR DÜN TÜLİHSİZ BİR OLAY YAŞADIM.. TOKİ'ye ait 426 adet kura çekilişinin Y tipi olan dairelerinde kura için kesilen kağıtlardan dairelerin ikisine yanlışlıkla Y1 blok kat 6 no: 13 numara yazmışım..... diğeri Y1 Blok kat 6 no:14 olması gerekirken 13 yazmışım... aynı numaraları çeken daire sahipleri sorun olmadığını, benim 14 diğerinin 13 olabilir diye aralarında anlaştılar. bende üyelere itiraznız olup olmadğını sordum itirazınız varsa çekilişi iptal edip başka bir gün yeni bir çekiliş yapılması gerektiğini söyledim fakat kimse itiraz etmedi.. bende bu şekil tutanağı hazırlayıp onayladım.. fakat birgün sonra zemin kat çeken üyelerden birisi sen bu çekilişi iptal etmen gerekirdi diye bugün noterliğe geldi çakilişi yaptıran vakıfa iptal için dilekçede bulundum dedi.. sende vakıfa ipali gerektiğini söylemen gerekir dedi vakıf tekrar Y tipi Konutların kura çekilişini tekrarlamazsa mahkemeye iptali için başvuruda bulunucam dedi... mahmede dava açılırsa benim için her hangi bir cezai bir durum söz konusu olurmu veya nasıl bir yol izlemem gerekir. çok dikkatli olmam gerekirdi biluyorum ama hata bizlere mahsus .... bu defa üyeler ikna edilirde yeni bir çekiliş yapılır daha önce iyi daire çeken kişiler zemin çekerse bu sefer onlar itiraz ederse ne olur.. zemin daire çeken kişi bu yanlışlığın ortaya çıkmasından kurasını çekti ve onda itirazda bulunmadı ve çektiği dairenin karşısına imzasınıda aldım... çok zorluklar yaşarmıyım sayın meslektaşlarımın görüşünü bekliyorum...

DURUMU ; EMEKLİ HAKİM VE 40 YILLIK CEZA HUKUKÇUSU OLAN NOTERİME SORDUM . SİZE VERDİĞİ CEVAPLARI AYNEN AŞAĞIDA AKTARIYORUM. ANLATTIĞINIZ DURUMA GÖRE ;

1- ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN , ŞUAN ÜZÜLMEMENİZİ VE CEZAİ SORUMLULUĞUNUZU GEREKTİREN BİR KONU SÖZ KONUSU DEĞİL.

2- YAPMIŞ OLDUĞUNUZ KURA ÇEKİLİŞ İŞLEMİ ;KÜÇÜK BİR HATANIN DIŞINDA BU KURA ÇEKİLİŞİNİ GEÇERSİZ KILAMAYACAĞI GİBİ , MAHKEMECE DE İPTALİ CİHETİNE GİDİLEMEZ. ÇÜNKÜ ; ÖNCELİKLE , KURA ÇEKİMİNDE - KASTEN YAPILMIŞ BİR SUÇ İŞLEME EĞİLİMİ BULUNMADIĞI GİBİ , KURADA HATA MEYDANA GELEN , 13 VE 14 NOLU DAİRE SAHİPLERİ , KONUYA ANLAYIŞ GÖSTERİP - ARALARINDA DA , KENDİ RIZALARIYLA ANLAŞMIŞLARDIR. DİĞER TÜM KURA ÇEKENLER ARASINDA İSE ; KURANIN ÇEKİMİ AÇISINDAN , HERHANGİ BİR İTİLAF VEYA ANLAŞMAZLIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. DOLAYISIYLA ; KURA ÇEKİMİNİN BÜTÜNÜ İTİBARİYLE , HERHANGİ BİR YASAL AYKIRILIK VE SUÇ İŞLEME KASTI MEVCUT OLMADIĞI GİBİ , SÖZ KONUSU OLAY TÜM OLUŞUMU İTİBARİ İLE , SİZİN CEZAİ BOYUTTA YARGILANMANIZI VE CEZA ALMANIZI GEREKTİREN VE CEZA YASASINI İHLAL EDEN - BİR SUÇ VE BİR OLAYDA DEĞİLDİR.

3- YAZINIZDA BAHSETTİĞİNİZ OLAYLA İLGİLİ OLARAK ; YAPILAN NOTERLİK İŞLEMİ VE KURA ÇEKİMİ ARTIK BİTMİŞ - TAMAMLANMIŞ OLDUĞUNDAN ; ŞİKAYETÇİ BU ŞAHSA , YETKİLİ BİR NOTERLİK PERSONELİ OLARAK - CEVAP VERMEK ZORUNDA OLMADIĞINIZ GİBİ , SİZE SÖYLENENLERİ DE KAALE ALMAYINIZ VE " BUYRUN DİLEDİĞİNİZİ YAPIN" DİYEREK , DAİRE DIŞINA ÇIKMASINI , ÇIKMADIĞI TAKDİRDE İSE ; DURUMU BİR TUTANAĞA BAĞLAYIP , EMNİYETİ HABERDAR EDİNİZ. AYRICA ; KURA ÇEKİMİNİ YAPTIRAN , TOKİ KOOPERATİFİNİN YETKİLİLERİNE DE , (1512 SAYILI NOTERLİK YASASI GEREĞİNCE - HANGİ KURUMLARA RESMİ CEVAP VERİLECEĞİ BELİRTİLMİŞ BULUNDUĞUNDAN ) , HERHANGİ BİR CEVAP VERMEK ZORUNDA DA DEĞİLSİNİZ.

4- ÖNCEKİ KURA İŞLEMİ HUKUKEN TAMAMLANMIŞ BULUNDUĞUNDAN VE HATALI KURASI OLAN TARAFLARIN KENDİ ARALARINDA , ŞİFAHİ VE YAZILI ANLAŞMALARINI DA, TESBİT ETMİŞ BULUNDUĞUNUZDAN ;İKİNCİ BİR KURA ÇEKİMİNE DE KESİNLİKLE İHTİYAÇ OLMAYACAKTIR.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE ; BUNDAN SONRA GÖREVİNİZDE DAHA DA HASSAS VE DİKKATLİ DAVRANMANIZI VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI TEMENNİ EDERİZ.

• Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. inanın abartmıyorum varlığınız beni rahatlatmaya yetti.. hayatta herşey olacağına varır. Biz dürüst olduktan sonra . elbet yaradan bunu görür .. allaha emanet olun kalın sağlıcakla