Dava hakkından feragat ???

• Slm arkadaşlar. Anne ve Baba sağlığında bir çocuğuna tarla bağışı yapmıştır. Baba 40 dönüm, Anne 15 dönüm. Babanın geriye 100 dönüm, annenin ise 101 dönüm yeri kalmıştır.Anne ve baba vefat ettikten sonra 5 kardeş kendi aralarında miras taksim sözleşmesi yapmıştır. Anne ve babanın sağlığında tarla verdiği çocuğu şimdi kardeşlerinden anne ve babasının ona verdiği tarlalardan hak talep etmeyeceklerine ve dava açmayacaklarına dair işlem yaptırmak istemekteler. Önerilerinize ihtiyacım var. selamlar...

• Sema hanım dava açma hakları her zaman vardır herhangibir işlem bunun önünü kesmez. Anne ve babanın sağlığında feragat işleminin yapılması gerekiyordu. Yani bizim yapabiliceğimiz bir şey yok düşüncesindeyim.

• Sema hanım miras taksim sözleşmesi yapabilirsiniz. Sonuçta bütün mirasçılarla ile birlikte yapılan bir işlem. tapular çıktıktan sonra dava açan olsa dahi bişey elde edeceğini zannetmiyorum.

&quot; Varsın olmasın hayatta her istediğimiz .<br />Biz olana &quot;Elhamdülillah&quot; olmayana da &quot;Eyvallah&quot; demesini biliriz.&quot;

• Yukarıda sorunun cevabını arkadaşlar vermiş...
    İbrahim bey mirastan feragat için mülk sahiplerinin sağ olması gerekmiyormu?

MİRASTAN FEREĞAT YAPMAK İÇİN MURİSİN SAĞ OLMASI GEREKİR. BENDE YENER BEYE AYNEN KATILIYORUM MİRAS TAKSİM SÖZLEŞMESİ EN İDEAL OLANIDIR.İHTİLAFADA YER OLMAZ.

• Arkadaşlar ben bu işlemi taahhütname şeklinde yaptım.TNB Hukuk İşlerinden Görüş aldım. [size=2] Müşterek murislerimiz annemiz ve babamızdan kalan gayrimenkuller için; 25.11.2011 tahinde aramızda anlaşarak yaptığımız miras taksim sözleşmesine göre; Lalapaşa İlçe Tapu Müdürlüğü'nde bu anlaşma uyarınca hissemize düşen gayrimenkullerin adımıza kayıt ve tescilini yaptırarak tapularımızı aldığımızı, ve kardeşimiz xxxxxx[/size][size=2]'nun üzerinde kayıtlı bulunan Edirne ili, Lalapaşa ilçesi, Taşlımüsellim köyü hudutları dahilinde, Arpalık mevkiinde, 109 ada, 9 parsel no.da kayıtlı tamamı 15700 m² yüzölçümünde olan gayrimunkul ile yine, Edirne ili, Lalapaşa ilçesi, Taşlımüsellim köyü hudutları dahilinde; Bağlaraltı mevkiinde, 103 ada, 3 parsel no.da kayıtlı tamamı 21400 m² yüzölçümünde ve tarla niteliğinde olan gayrimenkul ile yine Edirne ili, Lalapaşa ilçesi, Taşlımüsellim köyü, Kumtepe (Eskibağlıkaltı) mevkiide, 105 ada, 3 parsel no.da kayıtlı tamamı 23000 m² yüzölçümünde ve tarla niteliğinde olan gayrimenkul ile birlikte toplam üç (3) parça gayrimenkul ile ilgili olarak hiçbir hak ve alacağımızın kalmadığını, işbu gayrimenkullerle ilgili olarak her hangibir dava açmayacağımızı][/size][size=2] kabul ve taahhüt ederiz.[/size]
    [size=2]Eğer gayrimenkeller belli olmasaydı kanunen geçersiz olacaktı ama yaptığımız taahhütnamede gayrimenkuller belli olduğu için geçerli bir taahhüt olduğunu söylediler.Birde zaten bu işlemde zaman aşımı vardı on yıl geçmişti Kadastro kayıtlarından zaten dava hakları yoktu ama ilgililere anlatamadım.Elimizde bir KAĞIT olsun zihniyeti oldukçada anlamazlar. Herkeze çok teşekkürler..selamlar...[/size]

• gülhan hanım doğrudur miras bırakanların sağ olması gerekiyor , anne vebabanın vefat ettiğini atlamış. özür dilerim. Biz bu tip işlemlerde ya DÜZENLEME ŞEKLİNDE MİRAS PAYININ TEMLİKİ SÖZLEŞMESİ yada MİRAS TAKSİM SÖZLEŞMESİ yapıyoruz .

• Günaydınlar... Evet mirastan feragatı biliyorum çünkü yaptım bir kaç kez ondan dikkatimi çekmisti, miras payının temliki veya miras taksim sözleşmesi hiççç yapmadım yapmadığım içinde bilmiyorum ne yazıkkii