18 yaş küçük Muvafakatnama (Vasi)

• Vasisi (babaannesi) 18 yaşından küçük yurt dışına çıkması için muvafakat vermek istiyor. Vasi kararı var kesinleşme şerhi var.. satış vekaletlerinde mahkemeden karar alınması gerekiyor ama yurt dışına çıkması için ilgili mahkemeden karar alınması gerekirmi? Tereddütde kaldım.

• alınmasına gerek yok, menfaat çatışması yoktur, araç satış vekaletinde veya bankadan para çekme vs konularda çocuğun zararına olacağından mahkame kararı aranılmsı gerekir

• Şayet yurt dışına çıkıp orada kalacak ise yerleşim yerinin değiştiğinden mahkemeden ek karar alınması gerekir, fakat kısıtlı yurtdışında bir etkinliğe katılacak veya başka şekilde belirli bir süre kalıp bu hususunda muvafakatta belirtilerek hazırlanması sonucunda ek karar aranmadan yapılabilir diye düşünüyorum.

• Çocuğun yurt dışına çıkabilmesi için vasinin yapacağı muvafakatname için ek bir kararla izin alması gerekir diye düşünüyorum.

• Çocuğun yurt dışına çıkabilmesi için vasinin yapacağı muvafakatname için ek bir kararla izin alması gerekir diye düşünüyorum.

Anne baba boşanmış;
    Velayet anneye ait..
    Çocuğun, öğretmenleri ile birlikte yurtdışına çıkışı-dönmesi için muvafakatname...
    Bu durumda, yurt dışı çıkış muvafakatnamesi olduğundan, vasi anne de olsa, babanın da muvafakat etmesi gerekir..
    dişe düşünüyorum.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Vasi nin mahkemeden izin alması durumlar:

Madde 462.- Aşağıdaki hallerde vesayet makamının izni gereklidir:
    1. Taşınmazların alımı, satımı, rehnedilmesi ve bunlar üzerinde başka bir ayni hak kurulması,
    2. Olağan yönetim ve işletme ihtiyaçları dışında kalan taşınır veya diğer hak ve değerlerin alımı, satımı, devri ve rehnedilmesi,
    3. Olağan yönetim sınırlarını aşan yapı işleri,
    4. Ödünç verme ve alma,
    5. Kambiyo taahhüdü altına girme,
    6. Bir yıl veya daha uzun süreli ürün ve üç yıl veya daha uzun süreli taşınmaz kirası sözleşmeleri yapılması,
    7. Vesayet altındaki kişinin bir sanat veya meslekle uğraşması,
    8. Acele hallerde vasinin geçici önlemler alma yetkisi saklı kalmak üzere, dava açma, sulh olma, tahkim ve konkordato yapılması,
    9. Mal rejimi sözleşmeleri, mirasın paylaştırılması ve miras payının devri sözleşmeleri yapılması,
    10. Borç ödemeden aciz beyanı,
    11. Vesayet altındaki kişi hakkında hayat sigortası yapılması,
    12. Çıraklık sözleşmesi yapılması,
    13. Vesayet altındaki kişinin bir eğitim, bakım veya sağlık kurumuna yerleştirilmesi,
    14. Vesayet altındaki kişinin yerleşim yerinin değiştirilmesi.

• alınmasına gerek yok, menfaat çatışması yoktur, araç satış vekaletinde veya bankadan para çekme vs konularda çocuğun zararına olacağından mahkame kararı aranılmsı gerekir

Sena hanım;
    Hakim iznine tabi işlemlerde bu iznin esas işlemin yapıldığı sırada aranması gerekmektedir. Bu işlemin yapılması için vesayeten vekalet verildiği anda işlem yapılmamaktadır. vesayeten vekalete rağmen bu işlem yapılmayabilir. bu aşamada hakim iznine gerek yoktur, Hakim izninin ancak esas işlem sırasında aranması gerekmektedir. (vesayeten vekaletlerde Satışı yaparken noterin, vesayeten vekaletlerde para çekildiği anda banka memurunun hakim izni aramasını gerektiği..)

• Şunu sorayım. öncelikle velayet hakkı varken, neden vesayet altına alınmışki?

adem abi, benimden başımdan geçmişti sizin sorduğunuz gibi bir olay, babam öldü, annemde bir başkası ile evlenince, bize dedem bakmaya başladı bundan dolayıdırkı :) o zamanlarda tabi yaşımda küçüktü, dedem bizi vesayet altına almıştı, kesin bu yukarıda bahsedilen olayda buna benzer bir olaydır...