Rehin koyma yetkisiyle borç ve rehin sözleşmesi yapılabilir mi?

• Bir avukat genel vekaletnamesi içersine yazılmış olan "Münferiden temsile yetkili bulunduğum "X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimiz adına araç rehini koymaya ve kaldırmaya, ipotek koymaya ve kaldırmaya, ..." şeklinde yazılmış bulunan yetkiye dayanarak; yukarıda yazılı şirketin rehin alan ve alacaklı sıfatı ile taraf olduğu bir borç ve rehin sözleşmesi tanzim edilip, noterlikçe onaylanabilir mi? Şayet böyle bir işlemi yukarıda yazılı yetki ile yapabiliyor isek hangi kanunun hangi maddesine istinaden yapabiliriz. Yani yasal dayanağımız ne olmalıdır. Bu konuda mesleki tecrübe, bilgi ve birikimlerine dayanarak kendi görüşünü bildirecek sayın Noterlerimize, değerli Noter Başkatibi ve Noter Katibi arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

• Daha önce ....a.ş. nin şahsa verdiği rehin ve ipotek koymakla ilgili;
    " şirketimiz adına dilediği araçlar üzerine dilediği bedel ve şartlarda rehin koymaya, borç ve rehin sözleşmelerini tanzim ve imzalamaya,......"
    yetkilerine istinaden "borç ve rehin sözleşmesi" yapmıştım..

Vekaleten yapılacak işlemlerde vekaletin içeriğinin açık ve net olması gerektiğini, böylelikle işlemin daha sağlıklı ve kesin olacağını düşünmekle;

Yukarıda bahsettiğiniz "araç rehni koymaya ve kaldırmaya" ibareleri bence çok açık olmasa da;
    Bir araç üzerine rehin koyabilmek için bir
    "borç ve rehin sözleşmesi" düzenlenmesi gerekir. Yani, "rehin koyma" yetkisini yorumlayarak, açarak işlem yapılabilir. Kısıtlama yok ise, genel olarak da algılanabilir.

Ancak; genelge/genel yazı vs. bulamadım.
    :(

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• "Münferiden temsile yetkili bulunduğum "X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimiz adına araç rehini koymaya ve kaldırmaya, ipotek koymaya ve kaldırmaya, "
    ayrıca vekalet içerisinde ilgili evrak ve belgeleri tanzim ve imzaya, yazılı ibare var ise, yapılabilir diye düşünüyorum.

• Araç rehni koymaya ve kaldırmaya, kelimesi şirketin mevcut araçlarını kapsar şeklinde olmuş yani şirketin sahibi bulunduğu araçlar, oysa araç satın alıp üzerine rehin tesis edilecek ise bu maddenin daha net yazılması (yazdırılması gerekir) Örneğin : (X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimizin sahibi bulunduğu veya satın almak sureti ile sahibi bulunacağı bilumum motorlu kara nakil vasıtaları üzerine bilumum rehin tesis ettirmeye, tesis edilmiş olanları dilerse kaldırma, bu şekil ve koşullarda araç satın almaya, rehin sözleşmelerini tanzim ve imzalamaya, şartlarını tesbit ve tayine ....) şeklinde.

• Araç rehni koymaya ve kaldırmaya, kelimesi şirketin mevcut araçlarını kapsar şeklinde olmuş yani şirketin sahibi bulunduğu araçlar, oysa araç satın alıp üzerine rehin tesis edilecek ise bu maddenin daha net yazılması (yazdırılması gerekir) Örneğin : (X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimizin sahibi bulunduğu veya satın almak sureti ile sahibi bulunacağı bilumum motorlu kara nakil vasıtaları üzerine bilumum rehin tesis ettirmeye, tesis edilmiş olanları dilerse kaldırma, bu şekil ve koşullarda araç satın almaya, rehin sözleşmelerini tanzim ve imzalamaya, şartlarını tesbit ve tayine ....) şeklinde.

Katılıyorum Erkan Bey'in görüşlerine.

• Arkadaşlar, yanlış anlaşılmasın diye araya giriyorum, şirket araç filan almıyor, alacağı veya sahibi olduğu araçlara da rehin koydurmuyor, şirketin üçüncü şahıs araç sahibinden alacağı var, alacağını temin açısından şirket alacaklı ve rehin alan sıfatıyla başka araca rehin koymak istiyor. Noter de de rehin sözleşmesi yapılması lazım geliyor. Soru şu ""Münferiden temsile yetkili bulunduğum "X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimiz adına araç rehini koymaya ve kaldırmaya, ipotek koymaya ve kaldırmaya, ..." şeklinde yazılmış bulunan yetkiye dayanarak; yukarıda yazılı şirketin rehin alan ve alacaklı sıfatı ile taraf olduğu bir borç ve rehin sözleşmesi tanzim edilip, noterlikçe onaylanabilir mi?

• Ayhan bey üstad şimdi konu anlaşılmıştır;

(Münferiden temsile yetkili bulunduğum "X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimiz adına araç rehini koymaya ve kaldırmaya, ipotek koymaya ve kaldırmaya,) bu yetkileri içeren vekalet ile (rehin alan sıfıtı ile) rehin sözleşmesi yapabilir imzalaya bilir diye düşünüyorum.

Çünki madde geniş tutulmuş (rehin alan veya veren sıfıtı ile rehin koymaya ve kaldırmaya) yerine rehin koymaya denilmiş.

• Arkadaşlar, yanlış anlaşılmasın diye araya giriyorum, şirket araç filan almıyor, alacağı veya sahibi olduğu araçlara da rehin koydurmuyor, şirketin üçüncü şahıs araç sahibinden alacağı var, alacağını temin açısından şirket alacaklı ve rehin alan sıfatıyla başka araca rehin koymak istiyor. Noter de de rehin sözleşmesi yapılması lazım geliyor. Soru şu ""Münferiden temsile yetkili bulunduğum "X Anonim Şirketi" ünvanlı şirketimiz adına araç rehini koymaya ve kaldırmaya, ipotek koymaya ve kaldırmaya, ..." şeklinde yazılmış bulunan yetkiye dayanarak; yukarıda yazılı şirketin rehin alan ve alacaklı sıfatı ile taraf olduğu bir borç ve rehin sözleşmesi tanzim edilip, noterlikçe onaylanabilir mi?

Rehin alacaklısı sıfatıyla vekaletnamedeki yetkiye istinaden yapabilirsiniz diye düşünüyorum. slmlar..

• Verilen yetkinin açık ve net olması lazım.
    bırakalım sözleşme imzalama yetkisini, hangibedel ve şartla rehin konulacağı dahi belli değil.
    verilen bu yetkiyle ne rehin koyarım. Nede yarın geldiğinde bu rehni kaldırırım.

Tapu daireleri, gayrimenkul ipoteği ve satışı için verilen vekaletnamelerde kime satılacağının, nasıl satılacağının, hangi bedelle satılacağının herhanibrinin eksik olması durumunda işlem yapmadığını, aynı durum ipotek vekaletnameleri içinde geçerli.
    Buna göre yorum yapabilirsiniz.

kısacası bana göre yetki açık ve net olmalı,

• Sözkonusu vekaltenamede "şirket adına araç rehni koydurup kaldırmağa ipotek koydurup kaldırmağa" dediğine göre üçüncü şahısların sahibi bulundukları araçlara veya gayrimenkule rehin veya ipotek koyup kaldırma yetkisi olduğuanlaşılıyor,şirket lehine olabilecek bir işlemdir.Bu nedenle mevcut yetkiler kafi olup işlem yapılmasında bir sakınca görmüyorum.Ancak daha açıklayıcı ifadeler olursada daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Selam ve sevgilerimle.

• Merhaba,

Söz konusu işlem insiyatif gerektiren işlemler arasındadır. Çoğun içinde az vardır tekniği aslında burada uygulanamaz.

Rehin koymak : Bu terim mevcut bir sözleşme var ise bunu işletme amaçlıdır. Veya ilgili yerlere yazı yazarak ve dayanağını sunmak kaydı ile yaptığı işlemdir.

Rehin kaldırmak : Mevcut bulunan bir rehinin fek veya ibrası ile birlikte ilgili merciye müracaatta bulunmak sureti ile rehnin kaldırılması işlemidir.

Af buyurun, burada kullanılan " koymak ve kaldırmak " terimlerinin açık anlamı türk dil kurumunca zaten açıklanmıştır. Aslında pekte yoruma gerek kalmıyor.

Bu yetkilere dayanarak yapacağınız her işlemden ilerde başınız ağrıyabilir, sebebi ise bu yetkilerin dar tutulmasıdır.

İleride yapılacak bir şikayette, Noter'e " hangi yetkiye göre bu sözleşmeyi imzalattın "sorusu karşısında , vereceğiniz cevabı her mahkeme kabul etmez.

Noterlik kanununa göre: Noterler hukuki anlaşmazlıkları çözmekle görevlendirilmiştir. Burada yapacağınız bir işlem hukuki anlaşmazlıkları çözmez aksine bir anlaşmazlık doğurur.

Tarafların iyi tanınması ve ikna olunması durumunda, insiyatif kullanılabilir.

Ben olsam yaparmıydım ? Asla yapmazdım. ! Noter'liğim 10 TL kazanacak diye bu riski almam hiçte akıllıca olmayacaktır.

• NOKTA :)

• Burada açmış olduğum konuya vakit ayırıp cevap veren tüm meslektaşlarıma, ama özellikle hem cevabını yazıp hem de daha sonra konu ile ilgili beni telefonla arayan site kurucumuz Muharrem ŞEKER kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. Şayet forum üyesi arkadaşlarım işlemlerle ilgili başlarından geçen veya takıldıkdıkları konuları chat bölümüne değilde forum bölümüne yazarlar ise sadece iki üç kişi değil bütün üye arkadaşlarımız faydalanacaklardır.
    Bu vesile ile tüm forum üyesi arkadaşlarıma selamlarımı sunar, kazasız belasız işlemler yapmalarını dilerim.
    Saygılarımla.