eşlerin kefilligi

• KAZASIZ BELASIZ GÜNLER DİLEĞİYLE

ZATEN SORUN "BİRİLERİ" YAPIYOR YADA YAPMIYOR HEP BURDA BİZİ EN FAZLA ZORA SOKANDA BU BİRLİKTELİK OLMAMASI YAPILAN KANUNLAR DEĞİŞİKLİKLER BİZİM YADA "KARŞIMIZDAKİNİN" İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMAK, YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İÇİN AMA NEDENSE O BİRİLERİ BUNUN TAM TERSİNİ YAPIYOR VE BÖYLECE FARKLILIK ORTAYA ÇIKIYOR VATANDAŞDA NE YAPSIN TABİİKİ BİZE KARŞI GÜVENSİZLİK DOĞUYOR BİRİ BAŞKA BİRİ BAŞKA OLDUKÇA.......
    YAZIM NETTEKİ BAZI İŞLEM KODLARINDA MESELA KEFALETNAME KODU ALTINDA BAZI İŞLEMLERDE MUVAFAKAT İLE KEFALET VE TAAHHÜTÜ AYNI İŞLEMDE TASARIM YAPMIŞLAR BURDAN DA ANLAŞILIYORKİ BİZDE BU POLİS KEFALET VE TAAHHÜT İŞLEMİNİ AYNI İŞLEMDE ARTI MUVAFAKAT ALMADAN YAPABİLİRİZ YADA YAPMALIYIZ EN AZINDAN ANLADIĞIM KADARIYLA ÇOĞUNLUK BÖYLE YAPIYOR.

• herkes kendince bir icat çıkarmış ;D

İŞTE BENİM YAKINDIĞIM YANDA BU KANUN VAR NEDEN BİZ FARKLI BAŞKASI FARKLI KANUN 1 ---

AMA KANUNLAR TAM AÇIKLAYICI DEĞİL....

MESELA VAR DA DEMİYOR YOKDA DEMİYOR .. ONDAN HERKES NASIL YORUMLAYABİLİRSE ÖLE İŞLEM YAPIYOR

• aslında ayrıca muvafakat almak ve eklemek lazım.vatandaşa yük oluyor ama kanun da diyorsa vatandaşa yük de olsa yapacağız.vatandaşı kurtarmak isterken yarın müfettiş tenkitleriyle ya da ileride adli makamlara kadar iş büyüdüğünde kendimizi savunacak kurallara göre bu işi yaptığımızı belgelendirmek lazım. Adalet belgelerle yürür.Eşler bir aradaymış dinlemez.

• bu gün bir tane tanzim ettim. bedel 111,945,00 tl idi kefiller bekardı : 177,62tl çıktı,

Sayın meslektaşım;
    hem taahhüt hemde kefaletname içeren bir işleme dayanak olarak kimlik fotokopisi eklemeyeceksek, hangi işlemlere eklemeyi düşünüyorsunuz.

Saygılarımla.

• vezne kodu 33,8' de imzayı kaç alıyorsunuz ve üçret ne tutuyor arkadaşlar kimi 500 tl alıyormuş kimi 320 tl kimi 170 tl doğrusu nedir??

Doğru olanı 170 TL. dir. raziye hanım. dışarda hazırlanmış bir evrak olduğu için, karşılaştırma sadece 2 girilir, (sadece 1 nüshasından karşılaştırma ücreti alınır) ek karşılaştırma verilmez.. kimlik fotokopisi ekleme mecburiyeti olmayan bir evrak türüdür .

• Sayın meslektaşım;
    hem taahhüt hemde kefaletname içeren bir işleme dayanak olarak kimlik fotokopisi eklemeyeceksek, hangi işlemlere eklemeyi düşünüyorsunuz.

Saygılarımla.

katılıyorum, bende bu işlemlere kimlik fotokopisi alınıp alınmama konusunu hala anlamış değilim...

• Sayın meslektaşım;

Saygılarımla.

hep birlik olalım ve hem taahhüt hem kefalet içeren işleme kimlik fotokopisi ekleyelim. ben varım :)

• hep birlik olalım ve hem taahhüt hem kefalet içeren işleme kimlik fotokopisi ekleyelim. ben varım :)

bizim için basit bir örnek verirsek, Emekli maaşı vekalenamesine kimlik fotokopisi ekliyorsak, bu yapılan taahhüt ve kefalet senedi emekli maaşından dahamı önemsiz,

Sayın meslektaşlarım,
    kesacası, ben noterliğimizde yapılan, taahhüt,muvafakat, sözleşme, kefaletname işlemlerine muhakkak surette kilik fotokopisini dayanak olarak ekliyorum.
    takdir sizindir.
    Saygılarımla,

• Sanırım asıl tartışılması gereken konu gözden kaçıyor gibi geldi bana.Evrak üzerinde çocuğa hem annesi hem babası müş.borç.müt.kef.oluyor.Borçlar kanununa göre eşler birbirlerine ayrı ayrı muvafakat etmesi gerekiyormu.YAni iki ayrı muvafakat yapıp üçüncü bir işlem olan taahhüt ve kefalete eklenmesi gerekirmi.Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.İşlemde harç ikmali yaptıran noterin fotokopi ikmali yaptıracağını düşünmüyorum.Esas olan imza atanın o kişi olması diye düşünüyorum

• Sanırım asıl tartışılması gereken konu gözden kaçıyor gibi geldi bana.Evrak üzerinde çocuğa hem annesi hem babası müş.borç.müt.kef.oluyor.Borçlar kanununa göre eşler birbirlerine ayrı ayrı muvafakat etmesi gerekiyormu.YAni iki ayrı muvafakat yapıp üçüncü bir işlem olan taahhüt ve kefalete eklenmesi gerekirmi.Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.İşlemde harç ikmali yaptıran noterin fotokopi ikmali yaptıracağını düşünmüyorum.Esas olan imza atanın o kişi olması diye düşünüyorum

Anne baba birlikte kefil oldukları taktirde muvafakat metninide aynı işlem kağıdı üzerine yazıyoruz... ve imza adedini arttırmıyoruz.. söylenmesede pek çok kisinin böyle yaptığı bir gerçek... bu yıl ne yazıkki yeni kanun nedeniyle bu taahhüt senetlerinin uygulama şekli çok daha fazla çeşitlilik gösteriyor... müfettişler bayram edecek gibime geliyor :)

• Anne baba birlikte kefil oldukları taktirde muvafakat metninide aynı işlem kağıdı üzerine yazıyoruz... ve imza adedini arttırmıyoruz.. söylenmesede pek çok kisinin böyle yaptığı bir gerçek... bu yıl ne yazıkki yeni kanun nedeniyle bu taahhüt senetlerinin uygulama şekli çok daha fazla çeşitlilik gösteriyor... müfettişler bayram edecek gibime geliyor :)

;D ;D ;D ;D

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Yeni değişikliğe göre eşlerin öğrenci taahhüt ve kefalet senedindeki imza olayını şöyle uygulamaktayız."anne ve babanın imzasını alıyor ve aynı zamanda ikisininde el yazıları ile eşimin........tl.lik kefalet senedini imzalamasına muvafakat ediyorum şeklinde yazarak altını imzalıyorlar."işlemde veznede imza tek imza olarak kesilmekte..Dolayısıyla hemen hemen herkes bu işlemin yapılması
    nda aynı noktada birleşiyor..... ARKADAŞIMIZIN GÖRÜŞÜNE VE UYGULAMASINA KATILIYORUM

• sürekli yaptığmız bir işlem 201 tl tutuyor arkalarına kimlik fotokopisini hep alıyoruz ama bizim yaptığımız işlem 2 yıllıklar için 4 yıllıklar için ücret farklı olduğundan 350 400 arası çıkıyor diye biliyorum

• Değerli meslektaşlarım;Eşlerin ikiside aynı işlemde birlikte kefil oluyorlar ise herhangi birşey yazmağa gerek yoktur.Zira yapılan işlemden dolayı biri birlerinden haberdar oldukları anlamı çıkıyor.
    Eğer eşlerden birisi bir işlemde tek başına kefil olacak ise,diğer eşin muvafakati gerekmektedir.