DEFTER TASDİK ÖRNEK

• Sayın meslektaşım,
    Defter kullanılmayacak ise kapanış formu doğru.
    şayet defter yeni mali dönem için kullanılacak ise
    kapanış yaptığınız deftere yenileme onayı yapamazsınız. Onun içindirki;
    Yeni mali dönem için kullanılacak defterler için:
    kapanış tastikinde;
    yalnızca; GÖRÜLMÜŞTÜR. mühür-imza-tarih-Y.no
    yeterlidir.
    devamındaki yenileme onayınızda hiçbir sorun yoktur.
    Saygılarımla.

• bu arada tastik formunda dikkatmi çeken bir olayda; 120 sayfada kapatılıp 123 sayfada açılış yapılmış. defterin 3 sayfası nerde. :)

2012 Bu şekilde kapatıp, 2013 için açılışı bu şekilde yapıyoruz.

En son karar 120.sayfaya yazılmış.
    121.sayfaya kapanışı yapıştırdım
    122. sayfada açılış yapıştırdım. (123.sayfadan itibaren 2013 yılı için)
    bu şekilde yaptım.

• Görüldü ve ara onay yaparken bazen aynı sayfaya her ikiside sığmıyor. Son kaydın aldına görülmüştür yapıyorum, devamındaki sayfayada (örnek 120 sayfada görüldü 121. sayfaya ara onayı yapıyorum, ara onay yaparkende 122-198 sahifede ara onay yapılmıştır diye yazıyorum.

• BİZİM UYGULAMAMIZ
    Yarım beyaz kağıda;
    GÖRÜLMÜŞTÜR.
    120.Sayfa
    Defter sahibinin adı soyadı/ünvanı
    TARİH:
    Y.NOLU
    MÜHÜR -İMZA
    Defterin ilk onay sayfasından bir fotokopi alıyorum.

• Görüldü ve ara onay yaparken bazen aynı sayfaya her ikiside sığmıyor. Son kaydın aldına görülmüştür yapıyorum, devamındaki sayfayada (örnek 120 sayfada görüldü 121. sayfaya ara onayı yapıyorum, ara onay yaparkende 122-198 sahifede ara onay yapılmıştır diye yazıyorum.

uygulamanız doğrudur.herhangibir sorun yok.

• Kapanış onayına tabi defterlerde onay yenilemenin şekli
    MADDE 17 - (1) Kapanış onayına tabi olan yevmiye ve yönetim kurulu karar defterlerinde son kaydın altına yazılacak "Görülmüştür" ibaresinin yanında onay yenileme kısmında aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunludur:
    a) Bu Tebliğin 14 üncü maddesinde açılış onayında bulunması gerektiği hüküm altına alınan hususlarda bir değişiklik olmuşsa bu değişiklikler,
    b) Defterin kalan sayfa adedi,
    c) Kullanılmaya devam edileceği hesap dönemi,
    ç) Onay tarihi,
    d) Onay makamının resmi mühür ve imzası.
    (2) Onay yenileme işleminde defterlerin kalan sayfalarının tekrar mühürlenmesine ve sıra numarası verilmesine gerek yoktur.

Kapanış onayına tabi olmayan defterlerde onay yenilemenin şekli
    MADDE 18 - (1) Kapanış onayına tabi olmayan defteri kebir ve envanter defterinde onay yenileme son kaydın yer aldığı sayfadan sonraki sayfaya yapılır. Bu sayfada yer alacak bilgilere ve onay yenilemenin şekline ilişkin bu Tebliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ilâ (d) bentleri ile aynı maddenin ikinci fıkrası hükümleri uygulanır.

onay yenilemede sadece görülmüştür yapılması devamında sistemden ara onay yapılarak işlem bitirilir.Ayrıca kapanış onayı yapılan defter bir daha açılamaz.Kanaatimce siz görülmüştür yapın devamında ara onay kapağını yapıp işlemi bitirin.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().