TÜRKİYE DİYANET VAKFI DEFTER TASDİKİ

• Değerli meslektaşım :) sizin oradaki diyaneti bilmiyorum ama,bizim buradaki diyanet yevmiye,kebir ve envanter defteri tasdik ediyor.bizde bilanço esasına göre tutulan defterler bölümünden ve 7.5 kodunu kullanmak üzere tasdik ediyoruz :) ve bunu hep yapıyoruz.

• Değerli meslektaşım :) sizin oradaki diyaneti bilmiyorum ama,bizim buradaki diyanet yevmiye,kebir ve envanter defteri tasdik ediyor.bizde bilanço esasına göre tutulan defterler bölümünden ve 7.5 kodunu kullanmak üzere tasdik ediyoruz :) ve bunu hep yapıyoruz.

;D ;D ;D
    aynen cabir abicim bizde bunu hep böyle yapıyoz. Bu yıl nedense diyanet sıkıntı oldu. ;)

• Cabir beye aynen katılıyorum,Adem beyin de yapmış olduğu güzel çalışmayı alkışlıyorum.Birde benim dikkatini çekmek istediğim bir konu var,

ANKARA 15.3.1995
    Özü: Defter tastiki işlemlerinde normal mühürle birlikte soğuk damga kullanılabileceği Hk.
    GENELGE
    18

Ilk başvurumuza Adalet Bakanlığı Hukuk (şleri Genel Müdürlüğünün 4 Ocak 1990 tarih ve 220 sayılı yazısı ile verilen cevapta, Noterlik işlemlerinde çabukluk sağlamak ve sağlıklı bir mühür izi elde etmek amacı ile noterliklerde normal mühürle birlikte soğuk damga kullanılabilmesinin uygun görüldüğü bildirilmiş ve daha sonra bu mührün kullanılma usulüne ilişkin bir sorumuza ise, anılan Ba­kanlıktan verilen 1 Eylûl 1993 tarih ve 37952 sayılı yazıda, işlem kağıtlarında bulunan fotoğrafların üzerine ve yevmiye numaraları bulunan yerlere soğuk damga basılmasının, buna karşılık noterin imzasının üzerine defter ve bilgelerin sayfalarına ve resmi daire ve kuruluşlara yapılacak yazışmalara normal mühür basılmasının uygun bulunduğu bildirilmiş olup, bu husus 1993/72 sayılı genelge ile sizlere duyurulmuş bulunmaktadır.

Ancak, daha sonra bazı noterlerimizin defter onay işlemlerinde ve özellikle defter yapraklarının mühürlenmesinde soğuk damga kullanılmasının kolaylık sağlayacağı yolundaki başvurular üzerine yeniden Adalet Bakarılığına baş­vurularak görüş istenmiş olmakla anılan Bakanlık konuya ilişkin olarak gön­derdiği 27.2.995 tarih ve 3239 sayılı yazıda:

"Defter tastiki işlemlerinde onay bilgilerini ve şerhini ihtiva eden ilk ve son sayfaların, ara tasdiklerde ise ara tasdik şerhi bulunan sayfanın normal mühürle, diğer sayfaların ise soğuk damga ile mühürlenmesinin uygun olduğu dü­şünülmektedir." denilmiştir.
    Bilginizi ve buna göre işlem ifasını rica ederim.
    Saygılarımla,

BAŞKAN
    Hasip DİNÇER
    (Ankara 24. Noteri)

Defter tasdiklerinde soğuk mühür kullanılacağına dair bir genelge var,bazı noterlerimiz neden sıcak mühürde ısrar eder,kullanıla kullanıla patates mühürüne dönmüş,ve okunmayan,gürültü ve mürekkep kirliliği yapan sıcak mühürlerin kullanılmasını pratik olarak anlamakta zorluk çekiyorum.İyi çıkan ve baskı yapan soğuk mühürler hem pratik hemde daha çağdaş ve temiz kullanım arz ediyor.Biz mükellef sıcak mühürde ısrar eder ise onun defterini sıcak mühürle mühürlüyor,diğer zamanlarda defterlere soğuk mühür kullanıyoruz.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Bakanlığımızca bu yazımız esas alınarak ve gene Bakan oluru alınmak suretiyle normal mühür yanında, resmi soğuk damganın kullanılabıleceği uygun görülmüş ve konu 4 Ocak 1990 tarih ve 220 sayılı yazımızla Birliğinize duyurulmuştur.

Bu itibarla, bu konuda Birliğinizin 4 Aralık 1989 tarih ve 1056-12111 sayılı yazısı esas alınmış bulunduğundan işlem kağıtlarında bulunan fotoğrafların üzerine ve yevmiye numaraları bulunan yerlere soğuk damga basılmasının, buna karşılık noterin imzasının üzerine, defter ve belgelerin sayfalarına ve resmi daire ve kuruluşlarca yapılacak yazışmalara normal mühür basılmasının uygun olacağı Bakanlığımızca kabul edilmiş bulunmaktadır." denilmektedir.

Bilginizi ve soğuk damga kuilanılırken yukarıda belirtilen hususlara göre hareket olunmasını rica ederim.
    Saygılarımla,

1993/72

• Soğuk damgayı defterin hangi birine vuracaksında hangi birini yapacaksın. biz defterlerde soğuk damga falan basmıyoruz da. kesin bir mecburiyette yok. (uygun olduğu düşünülmektedir ) denmiş. ister soğuk damga bas. istersen basma. Ancak değişik yerlere yazışmalarda yazılacak üst yazılara yaş mühür basıyoruz.

• sena hanım;zaten yazının içinde sizin belirttiğiniz genelgeden alıntı mevcut:ve 18 sayılı genelge 1995 de yayımlanmış.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Evet,zamanında işlerimizi kolaylaştırır diye böyle bir genel yazı yayınlandı ama pek itibar görmedi. :) :) Soğuk mühürü ilk bir ilçe noterimiz kullanmış,ilgililer soğuk mühürlü karar defterinden suret çıkatmak üzere noterliğimize mürücaat etmişler bizim arkadaşlar bu defter mühürsüz diye geri göndermişler.Sonradan başkatip arkadaş aradı beni defterin soğuk mühür ile mühürlendiğini söyleyince zamanın espri konusu olmuş idi.Daha sonra aynı noter bir daha soğuk mühürü kullanmadı :) :) hep sıcak mühür kullanıyor.Tabi bizde öyle yapıyoruz.

• Cabir bey izninizle düzeltme yapmak isterim yayımlanan genel yazı değil,yayımlanan genelge,
    soğuk mühürler zamanla ağızları kullanıla kullanıla kayıyor ve baskı yapamıyor,
    ancak temiz ve bakımlı ve iyi basan ve mühürü okunan soğuk damgalar defterlerde kullanılabilir,
    kullanan meslektaşlarımız var,buna karşılık sanki bu genelge yokmuş gibi,
    niye kullanıyorsunuz kabilinden olaya yaklaşan meslektaşlarımız var.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Doğru İbrahim kardeşim genel yazı değil "Genelge"olarak düzeltiyorum.Genelgenin varlığı elbetteki herkes tarafından kabul ediliyor da pek yaygın olmadığını ifade etmeğe çalışıyor meslektaşlarımız. "Soğuk damga kullanmak yasaldır tartışılmaz"Bendeniz latife olsun diye biraz sulandırarak yazmıştım kusura bakmayın.