Adalet Bakanlığı Kanun tasarısı

• Merhaba meslektaşlarım.
    TNB SİTESİNDEN KOPYALAMA YAPIŞTIRMA YAPTIM.

T.C. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü'nün 12.08.2011 tarih ve 3123 sayılı Türkiye Noterler Birliği'ne yazdığı ve yargı hizmetlerinin etkin ve verimli sunumuna hizmet edecek görüş ve öneriler kıymetlendirilmekte olup yürütülecek çalışmalarda değerlendirilmek üzere, somut kanun değişiklikleri talepleri ile mevzuatın uygulanmasında tespit edilen sorunları içeren görüş ve önerilerinizin; 3 hafta içinde genel müdürlüğümüze bildirilmesi halinde, çalışmalara büyük katkısı olacağı değerlendirildiğinden, cevabınızın ayrıca elektronik ortamda" kgm.cezahukuku2@adalet.gov.tr" adresine iletilmesini arz/rica ederim. Yazısı üzerine Türkiye Noterler Birliği'nin 14.09.2011 tarihli Samsun Noter Odası Başkanlığı 'na yazılan ve odanızın görüşünün 23.09.2011 günü mesai saatine kadar bildirilmesini rica ederim genel yazısı üzerine odaya ve birliğe ileteceğim şimdilik özet görüşlerim hakkındadır.

Noterliklerde;

1-Her türlü özel ve genel değerli kağıt bedellerinin kaldırılması ( araç satışları hariç ) veya bu şimdilik mümkün değilse özel değerli kağıt bedelinin genel değerli kağıt bedeline indirgenmesi ( özel ve genel ayrımının kaldırılması) veya değerli kağıt bedeli kaldırılmadığı takdirde bu kağıtların devlet tarafından basım ve dağıtımının SAĞLANMASI (VEYA her noterliğe özgü özel tasarımlı kağıtların oluşturulması)

2-Noterliklerde her türlü damga vergisinin kaldırılmasının sağlanması,

3- Genel KDV oranının yüksek olması nedeni ile %18 olan oranın %10 'a indirilmesinin sağlanması,

4- Araç satışlarında olduğu gibi; her türlü rehin koyma, kaldırma ve alacaklıların muvafakatının noterliklerde uygulanmasının sağlanması. Rehin kaldırma ve muvafakatlı satışların elektronik ortamda noterliklerin kullanımına açılarak işlemlerin hızlandırılmasının sağlanması,

5- Sendika üyelikten çekilme işlemlerinde elektronik bildirme işleminin sağlanması ve PTT aracılığı ile ayrıca kağıt ortamında bildirimden vazgeçilmesi ,

6- Limited Şirket Hisse devirlerinde kuruluşlarda olduğu gibi harç alınmasından vazgeçilmesi. Ve yine hisse devirlerinin ve sermaye artırımlarının vergi dairesine kağıt ortamında PTT vasıtasıyla bildiriminden vaz geçilmesi.Yani elektronik tebliğat yapılması.Defterler gibi..

7- Anonim Şirket hisse devirlerinden harç ve damga vergisi alınmaktan vazgeçilmesi,

8- Vekaletnamelerden özel ve genel vekalet ayrımının kaldırılması,

9- Öğrenci işlerinde her türlü harç ve değerli kağıt bedellerinin kaldırılması,

10- YÖK ile işbirliği yapılarak noterliklere eleman yetiştirilmesi için yüksek okul açılması veya adalet yüksek okullarının noterliklerde fiilen uzun süre çalışarak staj yapabilmesinin sağlanması.

11-Şirket kuruluşlarının noterliklerde elektronik ortamda kurulmasının sağlanması için gerekli işlemlerin ve alt yapının yapılması,(DAHA FAZLA GÖREV VE YETKİ)

12- Noterliklerde vergilerin kredi kartı ile ödenmesinin sağlaması ve yine noter ücretinin kredi kartları ile tahsilatının yapılarak kredi kartı ile geri ödenmesinin (tahsil edilen vergilerinde ilgili vergi dairesine kredi kartı ile ödenmesinin )sağlanması yani noterliklerde pos cihazının kullanılmasının sağlanması.

13-Tespit konularında daha fazla görev ve yetki verilmesi.

14-Şirket ait defterlerin ticaret sicil memurluğuna bildiriminde vergi dairesine bildirimde olduğu gibi elektorik ortamda yapılması için gerekli işlemlerin veya çalışmaların yapılması...

15-Noterlik Kanunu,Tapu Kanunu ve NK Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak AB ülkelerinde olduğu gibi pilot uygulama ile hertürlü tapu işlemlerinin(alım,satım,ipotek v.s) verilmesinin sağlanması için ön düzenleme yapılması...

16-Adi ortaklık kuruluşlarından veya ortak girişim beyannamelerinden sermaye şirketlerinin kuruluşunda olduğu gibi harç ve damga vergisi alınmasından vaz geçilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması...İBRAHİM YAŞAR-SAMSUN 2.NOTERİ

Çoz güzel.. olması gereken şeyler bunlar.

Selam ve dua ile...

• Alıntı

10- YÖK ile işbirliği yapılarak noterliklere eleman yetiştirilmesi için yüksek okul açılması veya adalet yüksek okullarının noterliklerde fiilen uzun süre çalışarak staj yapabilmesinin sağlanması.

Halen çalışmakta olan Noterlik personelinin bu bölümlere sınavsız geçişlerinin sağlanması diye de öneride bulunmak çok mu zor....

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Bu kanun taslağı tamamen yanlış ve mümkün değildir. İçinden cımbızla bazı maddeler elbette gerekli ve kabul görebilir niteliktedir. Fakat geneli itibari ile benim bile red vereceğim tasarı olduğunu düşünürsek yukardakiler ne yapar hayal gücünüze bırakıyorum :)

• Bu kanun taslağı tamamen yanlış ve mümkün değildir. İçinden cımbızla bazı maddeler elbette gerekli ve kabul görebilir niteliktedir. Fakat geneli itibari ile benim bile red vereceğim tasarı olduğunu düşünürsek yukardakiler ne yapar hayal gücünüze bırakıyorum :)

Benim Hayal gücüm çok büyük sayın adminim, sanırım bende size katılıyorum... ;)

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Halen çalışmakta olan Noterlik personelinin bu bölümlere sınavsız geçişlerinin sağlanması diye de öneride bulunmak çok mu zor....

Bu kanun taslağı tamamen yanlış ve mümkün değildir. İçinden cımbızla bazı maddeler elbette gerekli ve kabul görebilir niteliktedir. Fakat geneli itibari ile benim bile red vereceğim tasarı olduğunu düşünürsek yukardakiler ne yapar hayal gücünüze bırakıyorum :)

katılıyorum selam ve dua ile..

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Adem beyciğim siz bu mesleğe yıllarınızı verdiniz,sistemdekileri çok iyi tanırsınız,deveyi hamuduyla da verseler gene bizden kulağı esirgerler.... :) :) :)

• Bence bir madde unutulmuş kanun tasarısında, hangi sorumluluk verilirse verilsin, hangi şartlarda çalışırsa çalışsın, personelin 5 yıl boyunca aynı maaşla çalışmasının sağlanması..........
    (Ya arkadaş bu noterlik müessesesi ile ilgili yapılan değişikliklerde, tasarılarda, personel diye bir kelime yanlışlıkla da olsa yazılmazmı anlamış değilim,( Mesela, sağlık ve hijyen kurallarına uygun ortamlarda çalışma, müşterinin memnuniyeti veya noterliğin iyiliği için , işin en hızlı şekilde yapılmasını sağlayacak, makinaların kurulma zorunluluğu vs.) inanın baştan sona okuyorum bir satırında bari bahsedin şu noter personelinden azıcık gönülleri olsun garibanların.............

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Bence bir madde unutulmuş kanun tasarısında, hangi sorumluluk verilirse verilsin, hangi şartlarda çalışırsa çalışsın, personelin 5 yıl boyunca aynı maaşla çalışmasının sağlanması..........
    (Ya arkadaş bu noterlik müessesesi ile ilgili yapılan değişikliklerde, tasarılarda, personel diye bir kelime yanlışlıkla da olsa yazılmazmı anlamış değilim,( Mesela, sağlık ve hijyen kurallarına uygun ortamlarda çalışma, müşterinin memnuniyeti veya noterliğin iyiliği için , işin en hızlı şekilde yapılmasını sağlayacak, makinaların kurulma zorunluluğu vs.) inanın baştan sona okuyorum bir satırında bari bahsedin şu noter personelinden azıcık gönülleri olsun garibanların.............

Meslek hayıtınız muhakkak ve şüphesiz ki benden çoooookkkk fazladır. Lakin 1997 den beri işten çıkışlarda dahil (6 ay ara) dışında sürekli çalışıyorum. Makam olarak yönetici statüsünde (2. yetkili) olarak da çalıştım. Mesleğim gereği (bankacı) piyasa denen ortamla artık içiçe değilsemde uzakta değilim. Kısacası diyebilirim ki: "İşveren, en az maliyetle en fazla kar elde eden kişidir."
    Şayet noter katipleri olarak bir kadromuz söz konusu olmaz ise;
    Türkiye Cumhuriyeti Bakanlığına birebir bağlı bir kurumun işleyişinde önemli, büyük görevler alan noterliklerin katipleri olan bizler, bu işleyişin hem tam göbeğinde olacağız, hem de bu işleyişin dışında (dış kapının mandalı konumunda) tutulacağız.

Selamlar.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;