TAPU DAİRELERİNE EVRAK FAKSI

• Özü : Tapu sicil müdürlüklerince vekaletnamelerin imzalı asıllarının bir suretinin, teyit amacıyla ve faks yoluyla noterliklerden istenebileceğine dair.
    Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Birliğimize gönderdiği 19.01.2009 tarih ve 604/285 sayılı yazı ile; bir noterliğimizce düzenlenmiş vekâletnamenin teyidi için, noterlikte bulunan imzalı aslından bir suretin faks yoluyla gönderilmesinin Altındağ Tapu Sicil Müdürlüğünce istendiğini, ancak, noterlikçe gönderilemeyeceğinin bildirildiğini, bu nedenle teyit alınamadığı beyan edilerek, bu tür teyit istemlerinde, tapu sicil müdürlüklerinde çalışan personele, koşulların elverdiği ölçüde gerekli yardımın sağlanmasının talep edildiği anlaşılmakla konu, Yönetim Kurulumuzun 18.03.2009 tarihli toplantısında görüşülerek, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünden görüş istenmesine karar verilmiştir.

Adı geçen Genel Müdürlükçe verilen 21.04.2009 tarih ve 4030-9857 sayılı cevabi yazıda;

“Tapu sicil müdürlüklerince noterliklerde bulunan vekâletnamelerin imzalı asıllarının bir suretinin teyit amacıyla faks yoluyla gönderilmesi istenildiğinde izlenecek yolun bildirilmesi talebini içeren ilgi yazınız ve eki ile konu incelendi.

Bilindiği üzere; 1512 sayılı Noterlik Kanununun 55. maddesi gereğince, noterlik evrak ve defterleri mahkeme, sorgu hakimliği ve Cumhuriyet savcılıklarınca veya resmi daireler tarafından, konusu da belirtilmek suretiyle noterlikte soruşturmaya yetkili kılınan kimselerce incelenebilir. Madde metninde açıkça belirtildiği üzere, resmi dairelerin konusunu da belirtmek şartıyla noterlik evrak ve defterlerini, noterlik dairesinden çıkarmadan inceleme yetkisi bulunmaktadır.

Faksın hukuki niteliği hakkında fikir edinilebilecek olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 13.02.2008 tarih ve 2008/11-126 esas, 2008/120 sayılı kararıyla, faksın diğer delillerle desteklenmesi halinde hüküm ifade edebilecek yazılı delil başlangıcı mahiyetinde olduğu yönünde hüküm kurulmuştur.

Faks çıktılarının Noterlik Kanununun 94-99. maddelerinden oluşan dördüncü bölümünde düzenlenen örnek anlamında mütalâa edilemeyeceği de açık bulunmaktadır. Bu sebeple, tapu sicil müdürlüklerince teyit amacıyla noterliklerden vekaletnamelerin imzalı asıllarının bir suretinin faks yoluyla istenebileceği düşünülmektedir.

Denmektedir.

Konu Yönetim Kurulumuzun 13.07.2009 tarihli toplantısında görüşülerek, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün bu görüşünün noterliklere duyurulmasına karar verilmiştir.

Bilgi edinilmesini ve buna göre işlem yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla.

BAŞKAN Hasan YENİ

(İstanbul 28.Noteri)

Değerli meslektaşlarım siz ne yapıyorsunuz bu konuda gönderiyormusunuz :D :D

• Tapu görevli telefon ediyor "falan tapu dairesinden arıyoruz ..numaralı işlemden teyit almak istiyoruz"ifadesi üzerine işlemi huzura alıyoruz,.vekaleti veren vekil olan ve konuyu karşı tarafla mutabakat sağladıktan sonra.Çok nadiren de olsa tapu görevlisi imzayı karşılaştırmak amacı ile söz konusu vekaletnameden bir faks gönderebilirmisiniz? talebi üzerine faks numarasını alıyoruz.İşlemden bir fotokopi çekip farkslıyoruz. :) :) işlem bundan ibaret,sevgili Kemal kardeşim faksı göndermenin bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum.

• gerçekten evrak aslından tapu sicil müdürlüğünün faks istemesinden emin olduktan sonra, (veya Bizlerinde Tapudan Esasen işlem aslından faks çekip gönderilmesi hususunda bir üst yazının gönderilmesi veya faks istenmesi olursa daha iyi olur.

genelgeye göre gönderiyoruz. ve gönderdikte.

• gerçekten evrak aslından tapu sicil müdürlüğünün faks istemesinden emin olduktan sonra, (veya Bizlerinde Tapudan Esasen işlem aslından faks çekip gönderilmesi hususunda bir üst yazının gönderilmesi veya faks istenmesi olursa daha iyi olur.

Adem abi yazını görmeden yazdım aynı düşüncedeyiz.

adem abiye aynen katılıyorum

• Madem imza karşılaştırması için evrakın fotokopisini daireden istiyorlar biz neden işlemi asıl olarak yani imzalı bir şekilde tanzim etmiyoruz ? Hem iş ve işlemler hızlanır tapudakı adam beklemez Noterdeki katip evrağı çıkarma derdine düşmez faksı olmayan noterlık olursa dışarıya çıkıp fax arama derdine düşmez, Katip Tapu memuruyla yüz göz olmaz dimi ama ???

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Madem imza karşılaştırması için evrakın fotokopisini daireden istiyorlar biz neden işlemi asıl olarak yani imzalı bir şekilde tanzim etmiyoruz ? Hem iş ve işlemler hızlanır tapudakı adam beklemez Noterdeki katip evrağı çıkarma derdine düşmez faksı olmayan noterlık olursa dışarıya çıkıp fax arama derdine düşmez, Katip Tapu memuruyla yüz göz olmaz dimi ama ???

Ayazcım, öfke yok dimi..sakin ol bakım biraz.!!! ;D ;D Genelgemiz mevcut, ilgiliye istersek suret yerine asılda verebiliriz. o zamanda imza harcı ikiye katlar.

• Genelgemiz olsada Faks ile gönderilen tüm evraklar ileride sıkıntıya yol açabilir. Adem abinin dediği gibi resmi bir yazı gönderirlerse biz de bu genelgemize göre faks gönderebiliriz. Yoksa akşama kadar bir sürü teyit geliyor. Hepsinde faks isterlerse işimiz var...

Bende bir iki defa fax gönderdim ama tabi yoğun Noterliklerde bu işlemler can sıkıcı olabilir. :)

• Kemal beyin paylaştığı metin içindeki tarihlere bakılırsa bayadır var bu uygulama..
    (Şahsen benim bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için) daha 3 gün önce böyle bir talebi sert bir dille geri çevirmiştim..
    Demek ki haklıymışlar.. :(

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

kesinlikle katılııyorum... cilbentten yapıştırılmış olan evrakı sök, aşağı in fotokopi çektir, faksla, tekrar bir şekilde yapıştırmaya çalış... evet madem öyle ıslak imzalı verilsin... neden suret veriliyor ki...

• Kemal beyin paylaştığı metin içindeki tarihlere bakılırsa bayadır var bu uygulama..
    (Şahsen benim bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için) daha 3 gün önce böyle bir talebi sert bir dille geri çevirmiştim..
    Demek ki haklıymışlar.. :(

Ben belki 1-2 yıl önce yalnız bir defa karşılaşmıstım ve bir arkadasıma danışaraktan aynen bu uygulamayı yapmıstım :) yazıdan sonra faks ...

• kesinlikle katılııyorum... cilbentten yapıştırılmış olan evrakı sök, aşağı in fotokopi çektir, faksla, tekrar bir şekilde yapıştırmaya çalış... evet madem öyle ıslak imzalı verilsin... neden suret veriliyor ki...

Katılıyorum :)

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Sevgili Meslektaşlarım

Biz bu konu için şu çözümü bulduk tabi uygulamak sizlere kalmış Biz Özellikle Tapuda işlem görecek olan Düzenleme işlemlerde Asıl olan evraklarımıza isim soyisim ( sizlerin isteğine bağlı -okudum kabul ettim. ) yazdırıp imza attırıyoruz.
    Sonra İlgiliye verilecek olan 2. Nüshalar/ ÖRNEK evrakın arkasına ilgililerin kimlik fotokopisi ekliyoruz ya ilgililerin kimlik fotokopisinin altına isim soyisim ve imzalarını attırıyoruz bilginiz olsun. Saygılarımla.

Mey Biter Saki Kalır, Her Renk Solar Haki Kalır, Diploma Cehlini Alsada Varsa Hamurunda Eşşeklik Baki Kalır...