DAİREDEN SURET

• bana göre alamaz,
    vekaletname gibi düşünün
    ilgilinin bizzat kendisinin veya özel yetki verdiği vekili aracılığı ile alabilirler diye düşünüyorum.

• örnek ilgiliye verilir ilgili işleme imza atandır.vekalette bile vekil ilgili değildir. o evrağı sadece kiracı veya özel yetki verilen birisi alabilir ev sahibi alamaz diye düşünüyorum

• örnek ilgiliye verilir ilgili işleme imza atandır.vekalette bile vekil ilgili değildir. o evrağı sadece kiracı veya özel yetki verilen birisi alabilir ev sahibi alamaz diye düşünüyorum

bana göre alamaz,
    vekaletname gibi düşünün
    ilgilinin bizzat kendisinin veya özel yetki verdiği vekili aracılığı ile alabilirler diye düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum.

• Esas evrak daha önce kimin elinde idi, malüm mal sahibinin elinde idi.
    Tahliye taahhütnamesine taraf kişi ise, o taahhütnamede ismi geçen mal mülk sahibidir.

Mal sahibi elinde olan tahliye taahütnamesi ile Noterliğe gelirse suret isterse verilmeyecek mi? yani.!! , birde böyle düşünelim...

94.madde gayet açık, Noterler tarafından yapılan işlemlerin örnekleri ancak ilgililerine verilir deniyor,
    Burada bahsi geçen taahhütnamenin metninde ismi geçen mal sahibide o evrakın ilgilisidir diye düşünüyorum.

• verilemez, çünkü nasılkı vekaletnamede özel yetki olmadan vekile vekaletin örneği verilemiyor ise tahliye taahhütünde ev sahibinin ismi geçse bile verilemez diye düşünüyorum

• Ben verilebileceğini düşünüyorum, zaten yakında buna ilişkin bir yargıtay kararı açıklanacak. Yargıtay örnek verme işlemini çok geniş tutmuş. Elinde işlemin fotokopisi olan vekil noterlik dairesinden örneğin aslını istediğinde vekalet ilişkisinin doğduğunu kabul ettiğinden bu ve benzeri durumlarda talep üzerine örnek verilebileceğine ilişkin bir karar.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• O zaman sizin düşüncenize göre vekaletnamede vekil olan kişide işlem ilgilisi sayılıyor.

• O zaman sizin düşüncenize göre vekaletnamede vekil olan kişide işlem ilgilisi sayılıyor.

Tek taraflı bir temlikname gibi, tek taraflı onaylama araç, silah vs lerin feragati gibi düşünelim lehine temlik olunana veya lehine feragat edilene daireden yine suret verilir,

Vasiyetnameler hariç, vekaletnamenin vekilleride işlem ilgilisidir.

• ARKADAŞLAR 2011/32 sayılı DİSİPLİN KURULU EMSAL KARARINDA: Vekalet sözleşmesinin kurulup kurulmadığı, önericinin iradesini karşı tarafa ulaştırıp ulaştırmadığı veya bu iradesinin devam edip etmediği, noter tarafından bilinemeyeceğinden (aynı taraflar arasında daha önce kurulan vekalet sözleşmesi gereği, elinde genel yetki veya noterlikten örnek almaya yönelik özel yetki içeren bir vekaletname bulunan vekil dışında) münhasıran o işlemde vekil olarak belirtilen kişiye işlem örneğinin verilmesi mümkün bulunmamaktadır.

• T. NOTERLER BİRLİĞİ

DİSİPLİN KURULU BAŞKANLIĞI

ESAS NO: 2012/55

KARAR NO: 2012/35

K A R A R

T.Noterler Birliği Başkanlığı’nın 09.02.2012 tarih ve Hukuk:352-2976 sayılı yazılarıyla, ..........’ın ....... eski halen .......... Noteri hakkında şikayeti üzerine disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası istenmiştir.

......... T.Noterler Birliği kayıtlarına intikal eden şikayet dilekçesinde özetle; “....... Noterliği’nin 30 Haziran 2009 tarih ve 1377 yevmiye no lu vekaletnamesinde vekil edenin annesi vekilin kendisi olduğunu, vekaletnamenin aslını daha önce başka yerde kullanmış olduğundan elinde bulunan vekaletname fotokopisini, onaylatmak istediğini, ancak noterin işlemi yapmadığını, köyünden .... ilçesine gidiş ve dönüşün maddi ve manevi açıdan kendisine külfet yüklediğini ve bu nedenle de şikayetçi olduğunu” bildirmektedir.

Dosya incelendiğinde konunun noterlik işlemlerinden daireden örnek alabilecek kişilerle ilgili olduğu görülmektedir. 1512 sayılı Noterlik Kanununun 94. maddesinde, noterler tarafından yapılan işlemlerin örneklerinin, ancak ilgilisine ..... verileceği hükme bağlanmış, 22. maddesinde ilgili belgelendirme isteminde bulunan kişidir.kuralı getirilmiştir. İlgili lehine işlem yapılanlar ile vekalet verileni de kapsayacak şekilde yorumlanamaz. Noterlik Kanununun 94. maddesinde bahsi geçen vekilin ancak örneğin verilmesi talep olunan işlemle tayin olunmaları ya da istenen örnek için ayrıca ve açıkça yetkilendirilmelidir. Bu konu T. Noterler Birliğinin 25.12.2007 tarih ve 144 sayılı genel yazısı ile duyurulmuştur.

Olayımızda örneği istenen vekaletname incelendiğinde, vekile bu vekaletname ile daireden örnek çıkarma yetkisi verilmediği açıktır.

Açıklanan duruma göre ....... eski halen ......... Noteri .......’ın eyleminde 1512 sayılı Noterlik Kanunu ve Noterlik kanunu Yönetmeliği ve diğer mevzuata aykırı bir eylemi olmadığından hakkında disiplin yönünden “KOVUŞTURMA AÇILMASINA YER OLMADIĞINA”, 1512 sayılı Noterlik Kanununun 131/2. maddesi uyarınca tebliğden itibaren 15 gün içinde Cumhuriyet Savcısının veya şikayetçinin doğrudan doğruya veya T. Noterler Birliği aracılığı ile Adalet Bakanlığına verecekleri bir dilekçe ile bu karara itiraz edebileceklerine 22.02.2012 tarihinde oybirliği ile karar verildi.22.02.2012
    buna istinaden vermemiz sakıncalı olmazmı açık yetki olması gerekir diyor. tahliye taahhütnamesinde ise mal sahibi örnek almak istiyo ve dava açacakmış kiracısına yani vermemiz doğru olmaz değilmi

• Bahsetmiş olduğum yargıtay kararı, aynen bu disiplin kurulu kararına ilişkindir. Yargıtay, TNB yi haksız bulmuş ve yakında buna ilişkin karar yayınlanacaktır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• mal sahibine daireden örnek vermek istimiyor iseniz. son görüşüm olarak; mal sahibi mahkemeye davasını açsın, dava dilekçesindede tahliye taahhütnamesinin var olduğundan bahsetsin. akibetinde mahkeme; haliyle bahse konu tahliye taahhütnamesinin tasdikli suretini noterlikten isteyecektir.

• Bahsetmiş olduğum yargıtay kararı, aynen bu disiplin kurulu kararına ilişkindir. Yargıtay, TNB yi haksız bulmuş ve yakında buna ilişkin karar yayınlanacaktır.

vekil elindeki vekaletname örneğinin suretini istiyor.
    Daireden suret istemiyor ki, hal böyle iken noterin suret vermemeyişini anlayamadım. Noter cilbende bulunan evrak aslını ilgilinin elindeki örnekle karşılaştırarak suret verebilirdi, diye düşünüyorum.
    Bu olayda gerek noterin davranışı ve gerekse disiplin kurulunun kararı bencede yanlış, yargıtayın vermiş olduğu karar işi düzeltmiş.