vasi Kararı Hk.

• İlgili babası vefat ettiğinden 18 yaşından kucuk kardeşlerin evasi atanmış vasi kararına göre 5233 sayuılı köye dönüş ve avukat yetkisi ile avukat tutmak istiyor 5233 sayılı yasada para çekme yetkisi var ek karar almak gerekir mi? Bu işlemler için.

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• VASİ KARARI VARSA DAVA VEKALETİ YAPILABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

dava vekaleti avukata verilebilir özel vekalet olarak 5233 sayılı kanun yetkisi isteniyor...

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• EĞER ÖZEL BİR PARA ALMA YETKİSİ VERİLECEKSE
    VASİ KARARINDA BUNUNDA YAZMASI GEREKİR.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• [size=2] 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'a göre yapılacak vekaletnameler için ek karar alınasında, istenmesinde fayda olur.
    [/size]

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• [size=2] 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'a göre yapılacak vekaletnameler için ek karar alınasında, istenmesinde fayda olur.
    [/size]

Bende böyle düşünüyorum diğer arkadaşlarında görüşlerini merak ettim sadece avukata verilince sıkıntı yok içinde 5233 sayılı yasa yetkisi ve içinde para çekme yetkisi olduğu için gerekirmi gerekmez mi diye tereddütte kaldım...

• VESAYETEN YAPILACAK İŞLEMLERDE İZİN :
    Aşağıdaki hallerde vesayet makamının izni gereklidir;
    1- Taşınmazların alımı, satılması, rehnedilmesi ve bunlar üzerinde başka bir ayni hak kurulması,
    2- Olağan yönetim ve işletme ihtiyaçları dışında kalan taşınır veya diğer hak ve değerlerin alımı, satımı devri ve rehnedilmesi,
    3- Olağan yönetim sınırlarını aşan yapı işleri,
    4- Ödünç verme ve alma,
    5- Kambiyo taahhüdü altına girme,
    6- Bir yıl veya daha uzun süreli ürün ve üç yıl veya daha uzun süreli taşınmaz kirası sözleşmesi yaplıması,
    7- Vesayet altındaki kişinin bir sanat veya meslekle uğraşması.
    8- Acele hallerde vasinin geçici önlemler alma yetkisi saklı kalmak üzere. Dava açma, sulh olma, tahkim ve konkardato yapılması,
    9- Mal rejimi sözleşmeleri, mirasın paylaştırılması ve miras payının devri sözleşmeleri,
    10- Borç ödemeden aciz beyanı,
    11- Vesayet altındaki kişi hakkında hayat sigortası yapılması,
    12- Çıraklık sözleşmesi yapılması,
    13- Vesayet altındaki kişinin bir eğitim,bakım veya sağlık kurumuna yerleştirilmesi,
    14- Vesayet altındaki kişinin yerleşim yerinin değiştirilmesi,

Aşağıdaki hallerde vesayet makamının izninden sonra denetim makamının da izni gereklidir.

1- Vesayet altındaki kişinin evlat edinmesi veya evlat edinilmesi,
    2- Vesayet altındaki kişinin vatandaşlığa girmesi veya çıkması,
    3- Bir işletmenin devir alınması veya tasfiyesi, kişisel sorumluluğu gerektiren bir ortaklığa girilmesi veya önemli bir sermaye ile bir şirketi ortak olunması,
    4- Ömür boyu aylık veya gelir bağlama veya ölünceye kadar bakma sözleşmeleri yapılması,
    5- Mirasın kabulü, reddi veya miras sözleşmesi yapılması,
    6- Küçüğün ergin kılınması,
    7- Vesayet altındaki kişi ile vasi arasında sözleşme yapılması.

2001/Genel yazı 93

Açıkça belirtilmese de ek karar yararlı olur.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Değerli Arkadaşlar Biliyorsunuz Avukatların vekaletnamesinde Ahzu kabz yetkisi olmasa dahi 2012/13 sayıl GENEL YAZI'da Avukatlar Dava konusu ile ilgili Ahzu kabz yetkisini kullanabilir. Bu nedenle EK KARAR ALINMASINA GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

• Değerli Arkadaşlar Biliyorsunuz Avukatların vekaletnamesinde Ahzu kabz yetkisi olmasa dahi 2012/13 sayıl GENEL YAZI'da Avukatlar Dava konusu ile ilgili Ahzu kabz yetkisini kullanabilir. Bu nedenle EK KARAR ALINMASINA GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

Vesayeten olacağı için işleme ek karar almak gerekir diye düşünüyorum. selamlar..