ÖZÜRLÜ KİŞİNİN VEKALETNAMESİ HK.

• Sevgili Meslektaşlarım;

İlgili reşit, doğuştan görme özürlü ve 20 yaşından sonra duyma özürlüdür.

İlgili Noterde Tapu işlemleri için vekaletname işlemi yapacak. Kişi ile Noter memuru şu şekilde anlaşabiliyor Noter memuru ilgilinin avuç içine soracağı soruların harflerini yazıyor ve kişi sorunun cevabını kendisi veriyor.

Siz bu ilgiliye nasıl bir uygulama yapardınız ?

Mey Biter Saki Kalır, Her Renk Solar Haki Kalır, Diploma Cehlini Alsada Varsa Hamurunda Eşşeklik Baki Kalır...

• Onaylama Formül No:5
    [size=3] [/size]
    [size=3]ONAYLAMA ŞERHİ[/size]
    [size=3] [/size]
    (OKUMA YAZMA BİLMEYEN İŞİTME VE/VEYA KONUŞMA ÖZÜRLÜLER İÇİN)
    (N.K.60,72-83, 90-93)

[size=3] (İlgilinin getirdiği veya yazdırdığı metin)[/size]
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size]
    İLGİLİ
    ADI VE SOYADI
    T.C KİMLİK NUMARASI
    ADRESİ
    SOL EL BAŞ PARMAK İZİ/MÜHÜR vb.

TERCÜMANIN BEYANI:[size=3] Yukarıdaki metin tanıkların yanında işitme ve/veya konuşma özürlü okuma yazma bilmeyen ilgiliye tarafımdan işaret dili ile anlatıldı. İlgilinin gerçek isteğinin aynen yazılmış olduğunu tarafıma bildirdiğini ve metni kabul ederek altına sol el başparmak izini/mühürünü/ işaretini yanımda bastığını beyan ederim.[/size]

TERCÜMAN
    ADI VE SOYADI
    ADRESİ
    İMZA

TANIKLARIN BEYANI:[size=3] Yukarıdaki metnin yanımızda ilgiliye tercüman tarafından işaret dili ile anlatıldığına, ilgilinin metni kabul ederek altına sol el baş parmak izini/mühürünü/işaretini bastığına ve kimliğine tanıklık ederiz.[/size]
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size] TANIK TANIK
    ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI
    ADRESİ ADRESİ
    İMZA İMZA
    [size=3]Bu …………………. altındaki sol el baş parmak izinin/mühürün/işaretin gösterdiği ……….. verilmiş ……….. gün, ………. kayıt ve ............. seri numaralı, fotoğraflı ………….. göre ………… ili, ………… ilçesi, …………. mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., ana adı …………, doğum tarihi …………. olan ve halen yukarıdaki adreste bulunduğunu ve işitme ve/veya konuşma özürlü olduğunu, okuryazar olmadığını öğrendiğim …………… ait olduğunu ve kendisi ile anlaşabileceğini bildiğimiz dairemiz yeminli tercümanı olan ve gösterdiği ………….. verilmiş …….. gün, ………. kayıt ve ...... seri numaralı, fotoğraflı ………….. göre ………… ili, ………… ilçesi, …………. mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., ana adı …………, doğum tarihi …………. olduğu anlaşılan ve halen yukarıdaki adreste bulunduğunu söyleyen tercüman ……………….. ve tanık olarak gösterdiği ………….. verilmiş ……….. gün, ………. kayıt ve ........ seri numaralı, fotoğraflı ……….. göre ………… ili, ………… ilçesi, …………. mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., ana adı …………, doğum tarihinin …………. olduğu anlaşılan halen yukarıdaki adreste bulunduğunu söyleyen …………….. ile gösterdiği ……….. verilmiş …….. gün, ……. kayıt ve ....... seri numaralı, fotoğraflı ………….. göre ………… ili, ………… ilçesi …………, mahallesi/köyü nüfusuna …… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., ana adı …………, doğum tarihinin ………… olduğu anlaşılan halen yukarıdaki adreste bulunduğunu söyleyen ………………… nın yanında bu belgenin tercüman tarafından ilgiliye işaret dili ile anlatıldığını, ilgilinin yazılanların isteklerine uygun olduğunu bildirmesi üzerine dairede huzurumda sol el başparmak izinin/mühürünün/işaretinin alındığını onaylarım. …………yılı ………… ayının ………… günü …/……/…… [/size]

NOTER
    ADI VE SOYADI-ÜNVANI
    RESMİ MÜHÜR VE İMZA

NOT: 1-Noterlik işlemlerinde, ilgili T.C vatandaşı gerçek kişilerin T.C kimlik numaralarının, tüzel kişiler ile yabancı uyruklu kişilerin ise vergi kimlik numaralarının yazılması yasal zorunluluk haline getirilinceye kadar 2006/57 sayılı genelgede belirtilen işlemlerde bu numaraların yazılması zorunludur.
    2-Dairede bu iş için yeminli tercüman yoksa gelen tercümanın önce yemini yaptırılmalıdır.(N.K.Yön.96)
    3-İlgili mühür kullandığında yanına parmak izi de alınır. İlgilinin sol el baş parmağının olmaması halinde hangi parmağın bastırıldığı yazılır.(N.K.75)

• DÜZENLEME ŞEKLİNDE []

[size=2][/size]

[size=2][/size][size=2][İkibinoniki yılı Haziran ayının yirmibirinci günü 21.06.2012][/size][size=2]
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben
    [/size][size=2][[/size][size=2] dairemde görev yaparken [/size][size=2][yanıma gelen][/size][size=2] ve gösterdiği [/size][size=2][ verilmiş gün, kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı Nüfus Cüzdanına göre ili, ilçesi, cilt, aile sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı , ana adı , doğum tarihi , doğum yeri olan ve halen adresinde oturduğunu, tercüman vasıtası ile bildiren ilgili, ®@ T.C. kimlik numaralı ®@ ®@, ][/size][size=2] ' nın işitme ve/veya konuşma özürlü olduğunu gördüm. Yazıyla anlaşmak mümkün olmadığı için kendisi ile anlaşabileceğini öğrendiğim ve gösterdiği [/size][size=2][® @][/size][size=2] ' yı tercüman olarak seçtim.
    Usulüne uygun olarak andı yaptırılan tercüman aracılığı ile ilgilinin halen
    [/size][size=2][][/size][size=2] adresinde oturduğunu ve bir [/size][size=2][][/size][/size][size=2] düzenlenmesini istediğini_¿_istediklerini öğrendim.
    [/size][size=2][/color][/size][size=2][Yanlarında gelen ve gösterdiği verilmiş gün, kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı Nüfus Cüzdanına göre ili, ilçesi, nüfusuna cilt, aile sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı , ana adı doğum tarihi , doğum yeri olduğu anlaşılan ve ®@ T.C. kimlik numaralı ve halen adresinde oturduğunu ve söyleyen ® @ ile, gösterdiği verilmiş gün, kayıt ve seri numaralı, fotoğraflı Nüfus Cüzdanına göre ili, ilçesi, nüfusuna cilt, aile sıra, sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı , ana adı doğum tarihi , doğum yeri olduğu anlaşılan ve ®@ T.C. kimlik numaralı ve halen adresinde oturduğunu ve söyleyen ® @ tanık olarak geldiklerini söylediler.][/size][size=2][/size][size=2]
    Kendilerinin tanıklığa engel halleri bulunmadığını sorarak anladığım gibi, ilgilinin_¿_ilgililerin de bu işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu tercüman aracılığı ile anladım. İlgilinin_¿_İlgililerin kimliği hakkında, ibraz ettiği belge ve tanıkların beyanlarından kanı sahibi oldum.
    Tanıkların yanında işitme ve/veya konuşma özürlü ilgili_¿_ilgililer
    [/size][size=2]
    [/size][size=2][® @][/size][size=2][/size][size=2][/size][size=2][/size][size=2][][/size][/size][size=2] tercüman aracılığıyla şu suretle söze başladı_¿_başladılar : " [/size][size=2][/color][/size][size=2][][/size][size=2][/size][size=2] " diye sözünü bitirdi._¿_bitirdiler.
    İlgilinin_¿_İlgililerin isteklerini bu tutanağa yazdırdım. Tutanak tanıkların yanında aynen okunarak tercüman aracılığı ile ilgiliye_¿_ilgililere anlatıldı. İlgili_¿_İlgililer tercüman aracılığı ile gerçek isteklerinin aynen yazılmış olduğunu bildirdi._¿_bildirdiler. Tanıklarında ilgilinin_¿_ilgililerin gerçek isteklerinin tercüman aracılığı ile aynen yazdırıldığını beyan etmeleri üzerine tutanak, ilgili_¿_ilgililerin sol el baş parmak izi bastırılarak, tercüman, tanıklar ve tarafımdan imzalandı, mühürlendi.
    [/size][size=2]
    [/size][size=2][İkibinoniki yılı Haziran ayının yirmibirinci günü 21.06.2012][/size]

[size=2][/size][size=2][/size][size=2][/size][size=2]

[/size][size=2] İLGİLİ_¿_İLGİLİLER[/size][size=2]
    [/size][size=2][/size][size=2]

[/size][size=2][® @][/size][size=2][/size][size=2] - [/size][size=2][/size][size=2][T.C. No : ®@][/size][size=2][/size][size=2][/size]

[/size][size=2][][/size][size=2][/size][size=2] - [/size][size=2][/size][size=2][ALAN022][/size][size=2][/size][size=2][/size]
    [/size][size=2][ALAN023][/size][size=2][/size][size=2][/size][size=2]

[/size][size=2][ALAN024][/size][size=2][/size][size=2][/size][size=2]

[/size][size=2]

[/size][size=2]

[/size][size=2] TERCÜMAN[/size][size=2][/t][/t][/t]

[/size][size=2] TANIK [/size][size=2] [/size][size=2] TANIK[/size][size=2]

[/size][size=2] [ALAN025][/size][/size][size=2] - [/size][size=2][/color][/size][size=2][ALAN026][/size][size=2]

[/size][size=2] [ALAN027][/size][/size][size=2] - [/size][size=2][/color][/size][size=2][ALAN028] [/size][size=2]

[/size][size=2] [ALAN029][/size][size=2][/size][size=2] - [/size][/size][size=2][ALAN030][/size][size=2]
    [/size][size=2] [ALAN031][/size][size=2] [/size][size=2] [ALAN032][/size][size=2] [/size][size=2] [ALAN033][/size][size=2][color=#0000ff]
  • Sevgili Meslektaşlarım
    KİŞİ GÖRME ÖZÜRLÜ ve DUYMUYOR
    işlem nasıl tercüman marifetiyle yapılacak onu anlamadım

Mey Biter Saki Kalır, Her Renk Solar Haki Kalır, Diploma Cehlini Alsada Varsa Hamurunda Eşşeklik Baki Kalır...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen FİLİZ ().

• Sevgili Meslektaşlarım

Sevgili meslektaşım;

Kişi bu özründen dolayı (işitme özrü) tercüman marifeti ile yapılması gerekiyor, eline yazıldığından yazılanları okuyan birkişi sağır ve dilsizler okulu veya işitme engelliler okulundan bir öğretmenin tercümanlığı eşliğinde işlemi gerçekleştirir anlaşma tercümanın işi gerisi nasıl anlaşır nasıl anlatır onuda biz düşünmeyelim kabartma yazı veya diğer şekillerde anlaşacaktır muhakak önemli olan türcümanın kişiye yazılanları anlatması ve işlemi tercüman eşliğinde yapıyor olmanız.

• peki bu kişi engelli okuluna gitmişmi.
    tercümanın anlattıklarını anlayabilecek konumdamı,

şahıs engelli okuluna gitmiş dahi olsa burada kabartma harfleri öğrenmiş dahi olsa, her yerde bu tercümanı nasıl bulacak, şansı varki işlemi İstanbul gibi bir yerde yaptırıyor. bulma imkanı var.
    diyelimki küçük bir ilçede veya tercümanın bulunmadığı bir il veya ilçede o zaman nasıl olacak,

Sayın Mesektaşlarım, Kısacası benim buiş hiç aklıma yatmadı.

Avuç içine tek tek harf yazarak kendisinin açık beyanını tam alabileceğini sanmıyorum.

Bence,
    bu kişi için mahkemen vasi tayini yapılsa, daha uygun olur diye düşünüyorum.

• Şayet ilgili okur-yazar ise, Bu gibi durumlarda tercümana gerek kalmaksızın. ilgilinin bir imzalı dilekçe mahiyetinde ben şunu şunu şunu yapmak istiyorum diye kendi el yazısı ile müracaatı halinde işlemi yapılabilir diye düşünüyorum.

• Bence,
    bu kişi için mahkemen vasi tayini yapılsa, daha uygun olur diye düşünüyorum.

İlgililere yardımcı olmak elbette görevimiz.
    Ancak bu hususta ben de "dayı" ile aynı düşüncedeyim. Zira görme ve duyma özürlü.. Vasi kararı yerinde olacaktır. Ancak ilgili ısrarla işlem tanzimini isterse de;
    Görme Engelliler okuluna giderek okuma yazma öğrenmiş olsa bile, Noterlikte işlem için bulundurulacak tercümanın Görme Engelliler Okulundan bir öğretmenin olması gerekir..

İki tanık, tercüman ve düzenleme şeklinde yapılabilir.
    Fakat daha sonra da her işlem için aynı noterliğe gitmek zorunda kalacaktır.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Aynen katılıyorum.

• Hukuk 11796
    Ankara, 8.8.2005
    Özü: Noterlik Kanunu değişikliği Hk.

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ........................ NOTERLİĞİNE

5378 sayılı "Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" 07.07.2005 günlü ve 25868 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmekle konu Yönetim Kurulunun 26.07.2005 günlü toplantısında görüşülmüştür.

Anılan Kanunun;
    23 üncü maddesinde Noterlik Kanununun 73 üncü maddesi, 24 üncü maddesinde ise Noterlik Kanununun 75 inci maddesinin ikinci fıkrası değiştirilmiş olup, bu maddeler ile yürürlüğe ilişkin 51 inci madde metni aşağıya çıkarılmıştır.

"MADDE 23- 18.1.1972 tarihli ve 1512 sayılı Noterlik Kanununun 73 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    ilgilinin İŞİTME, konuşma veya görme özürlü olması:
    Madde 73- Noter, ilgilinin İŞİTME, konuşma veya görme özürlü olduğunu anlarsa, işlemler özürlünün İsteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır. İlgilinin İŞİTME veya konuşma özürlü olması ve yazı ile anlaşma imkanının da bulunmaması halinde, iki tanık ve yeminli tercüman bulundurulur.
    MADDE 24- 1512 sayılı Kanunun 75 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Bir noterlik işleminde imza atılmış veya imza yerine gecen el işareti yapılmış. olmasına rağmen, ilgilisi ister veya adına işlem yapılan ve imza atabilen görme özürlüler hariç olmak üzere noter, işlemin niteliği, imzayı atan veya el işaretini yapan şahsın durumu ve kimliği bakımından gerekli görürse, yukarıdaki fıkradaki usûl dairesinde ilgili, tanık, tercüman veya bilirkişinin parmağı da bastırılır. Mühür kullanılması hâlinde parmağın da bastırılması zorunludur.
    Yürürlük
    MADDE 51- Bu Kanunun 35 inci maddesi ile 50 nci maddesinin (a) bendi 1.6.2006 tarihinde, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

Bilginizi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

bu son olsun.))

• BU KİŞİ VEKALET VERECEKSE YASALARIMIZ YUKARIDA OLMASI GEREKENLERİN YAPILMASINI GEREKTİRİYOR. BELİRTTİĞİNİZ GİBİ BU YETENEKLERE HAİZ DEĞİL VE İŞLEMİ TENCÜMAH MARİFETİ İLEDE YAPAMIYORSANIZ İŞLEMİ YAPMAMAK DAHA SAĞLIKLI. ÇÜNKİ ELİNE YAZIP İKİ TANIK BULUNDURUP YAPTIĞINIZ BU VEKALET VE BU VEKALETLE YAPILACAK SATIŞ İLERİDE BİR KİŞİ TARAFINDAN AÇILACAK DAVA İLE ÇOK RAHAT BOZULABİLİR.GÖRME ÖZÜRLÜ OLSA BİR SIKINTI YOKTU İŞİTME ENGELLİ OLUNCA NOTERDE YAPACAĞI İŞLEM TERCÜMAN GEREKTİRİR.

Noterlik Kanunu
    İLGİLİNİN İŞİTME, KONUŞMA VEYA GÖRME ÖZÜRLÜ OLMASI
    madde 73- (Değişik madde ve başlığı: 5378 - 1.7.2005 /m.23) Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olduğunu anlarsa, işlemler özürlünün isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır. İlgilinin işitme veya konuşma özürlü olması ve yazı ile anlaşma imkanının da bulunmaması halinde, iki tanık ve yeminli tercüman bulundurulur.

T.C. YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 1997/8926 K. 1997/11476 T. 28.10.1997

• KÖR KİŞİNİN NOTERDE YAPTIĞI İŞLEMLERİN GEÇERLİLİĞİ

• NOTERDE YAPILAN İŞLEMLERİN GEÇERLİLİĞİ ( Kör Kişinin )

• TEBLİĞ YAPILACAK KİŞİNİN KİMLİĞİ VE İMZASININ ALINMASI

1512/m.73 7201/m.23

ÖZET : Noterlik Kanunu 'nun 73. maddesi uyarınca ama kişiyle ilgili noterlik işleminin iki tanık huzurunda yapılması şarttır. Aksi halde o işlem geçersiz sayılır. Tebligat Yasasının 23. maddesi gereği tebliğ evrakı kime verilmişse tebliğ mazbatasında onun kimliğinin açıklanması ve imzasının alınması gerekir.
    Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün temyizen murafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
    1- Noterlik Kanununun 73. maddesi, Noterin işlem yapan kişinin kör olduğunu anlaması halinde, muameleyi iki tanık huzurunda yapmak zorunda olduğunu öngörmüştür. Leipzig Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen vekaletnamede vekaleti verenin ama olduğu belirtilmiştir.
    Vekaletnamenin yapılmasına tanıklar iştirak etmediğinden geçersizdir. Bu vekalet esas alınarak dava açılamıyacağı gibi yargılamaya da devam edilemez. Açıklanan yön üzerinde durulmaması isabetsizdir.
    2- Tebliğ mazbata ile tevsik edilir. Bu mazbatada tebliğ evrakı kime verilmiş ise onun açıklanması ve imzasının alınması gerekmektedir ( TK. m. 23 ). Tebliğe yetkili siyasi memur, tebliğ mazbatasına tebellüğ edenin imzasını almışsa da bu imzanın kime ait olduğunu açıklamamıştır. Bu tebligat geçersizdir. Açıklanan bu husus da gözetilmeden ve davalı usulüne uygun davet edilmeden yargılama yapılması Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 73. maddesine aykırıdır.
    SONUÇ : Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeplerle ( BOZULMASINA ), bozma sebeplerine göre de diğer yönlerin incelenmesine yer olmadığına temyiz peşin harcın yatırana geri verilmesine duruşma için takdir olunan yirmimilyon lira vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalıya verilmesine, 28.10.1997 gününde oybirliğiyle karar verildi. kazancı

• YERİ GELMİŞKEN BİRDE KONU İLE İLGİLİ VALİLİK YAZISINI PAYLAŞAYIM

T.C.
    ANKARA VALİLİĞİ
    İl Yazı İşleri Müdürlüğü

SAYI : B.0.54.VLK.4.06.03.00-010.06.02/ 29/11/2010

KONU : Özürlülerin noter işlemlerinde istekleri dışında
    tanık bulundurulmasına zorlanamayacakları.

GENELGE 2010/

Özürlülüğün önlenmesi, özürlülerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü, her bakımdan gelişmeleri ile önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılımlarının sağlanmasını ve bu hizmetlerin koordinasyonunun yapılmasını amaçlayan Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 5378 sayılı Kanun, 07 Temmuz 2005 tarih ve 25868 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak halen yürürlükte bulunmaktadır.

Buna göre; 5378 sayılı Kanunun, insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde özürlüler aleyhine ayrımcılık yapılamayacağı ilkesi ile 1512 sayılı Noterlik Kanununun 73. maddesinin 1 inci fıkrası “ Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olduğunu anlarsa, işlemler özürlünün isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır.” hükmüne amir olmasına rağmen Ankara Valiliğine vaki özürlü vatandaşlarımızın başvurularından sayıları az da olsa bazı Noterlerin Kanunun açık hükmüne rağmen özürlü işlemlerinde istekleri olmamasına rağmen tanık bulundurulmasına zorlandıkları anlaşılmaktadır.

İnsan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde ayrımcılık yapılamaz ilkesi uyarınca, özürlü haklarına ve mevzuatına aykırı işbu durumun önlenerek Ankara’da faaliyette bulunan tüm Noterlerin işlemlerini bir kez daha gözden geçirerek mevzuata uygun hale getirmelerini ve Özürlü Vatandaşlarımızı; ailesi, çevresi ve toplum içerisindeki durumlarını rencide edebilecek her türlü davranışlardan kaçınılmasını önemle rica ederim.

Alâaddin YÜKSEL
    Ankara Valisi

DAĞITIM :
    Gereği : Bilgi :
    Vali Yardımcısı Turan ATLAMAZ Cumhuriyet Başsavcılığına/ANKARA
    İlçe Kaymakamlıklarına
    İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne
    İnsan Hakları İl Kurulu Başkanlığına
    Özürlü Dernekler ve Vakıflarına

• Sevgili Meslektaşlarım

EVET HAKLISINIZ BİZ SADECE SAĞIR DİLSİZ OLARAK ANLADIK
    O ZAMAN UZUN BİR YOL BEKLER
    VASİ KARARI İLE YAPILABİLİR ANCA
    BAŞKA YOLU YOK SANIRIM

• İlgili hem kör, hemde sağır,
    düzenlenen kanun ve genelgeler;
    kör, sağır, dilsizler için ayrı ayrı düşünülerek yazılmış olduğunu düşünüyorum.Bizim burada tartıştığımız, hem kör hemde sağır olan bir şahıs için tartışıyoruz. işin bu yönünün tartışılması gerekir diye düşünüyorum.

• Halil bey;

Düşüncenize katılıyorum yasa dikkatli okunulduğunda (veya) denilmekte şayet (ve) denilmiş olsa birlikte bulunması hali anlaşılırdı diğer şekilde bunlardan birinin olması halinde tanık bulundurmadan yapılabilir anlamı çıkıyor.